PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy z woj. podlaskiego dostaną 11 mln zł na usuwanie skutków kataklizmu

  • PAP/TK    3 kwietnia 2018 - 15:56
Samorządy z woj. podlaskiego dostaną 11 mln zł na usuwanie skutków kataklizmu
Połowa zgłoszeń wojewodów dotyczących kataklizmów z lat 2009 - 2015 nie została jeszcze naprawiona (Fot. pixabay)

W sumie 10,9 mln zł otrzyma kilkanaście podlaskich samorządów z rezerwy budżetu państwa, z przeznaczeniem na naprawy dróg i mostu zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew. We wtorek samorządowcy otrzymali promesy poświadczające dofinansowanie.
  • Promesy wręczył samorządowcom w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
  • dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości kosztorysowej danego zadania inwestycyjnego, ale nie może przekraczać 3 mln zł.
  • Kwoty, o które dotychczas wnioskowano wahają się od 320 tys. zł do blisko 1,2 mln zł dla poszczególnych samorządów.

 

Pieniądze trafią do czternastu podlaskich samorządów, z przeznaczeniem na piętnaście inwestycji. To powiaty: bielski, grajewski, łomżyński, moniecki, sokólski i siemiatycki oraz gminy: Zawady, Turośl, Filipów, Drohiczyn, Wizna, Przerośl, Perlejewo i Boćki.

Promesy wręczył samorządowcom w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Jak poinformował, w tym roku w skali kraju podzielono dotąd na takie cele z rezerwy budżetu państwa 317 mln zł. Ok. 100 mln zł z tej kwoty trafi do dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie latem ub. roku ogromne szkody, również w majątku samorządów, spowodowały potężne nawałnice.

Czytaj także: Leśnicy cały czas walczą ze skutkami sierpniowych wichur. Drewno dużo tańsze

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości kosztorysowej danego zadania inwestycyjnego, ale nie może przekraczać 3 mln zł. Wnioski - za pośrednictwem wojewody - składane były do MSWiA, które jest dysponentem rezerwy.

Samorządy, którym we wtorek przekazano promesy, otrzymały tyle, o ile wnioskowały (kwoty po weryfikacji przez urząd wojewódzki). Kwoty wahają się od 320 tys. zł do blisko 1,2 mln zł dla poszczególnych samorządów. Prawie wszystkie wnioski dotyczą powiatowych i gminnych odcinków dróg; w gminie Zawady dofinansowana zostanie przebudowa mostu na Narwi.

Zieliński zwrócił uwagę, że potrzeby wynikające ze szkód wskutek kataklizmów z lat 2016-2017, są na poziomie podobnym do tych z lat wcześniejszych, które nie zostały jeszcze naprawione. "Mniej więcej połowa zgłoszeń wojewodów, połowa kwot, na jakie wojewodowie zgłosili potrzeby, dotyczą czasu sprzed 2016, a więc od 2009 do 2015 (...)" - powiedział wiceminister dodając, że to "zadawnione i nie załatwione jeszcze sprawy z tamtych lat".

Gmina Drohiczyn otrzymała 1,12 mln zł na przebudowę drogi gminnej, zniszczonej pod koniec lipca 2016 roku wskutek gwałtownych opadów deszczu, gradu i silnego wiatru. "W ciągu trzech godzin spadło 138 mm wody na powierzchni 5 kilometrów kwadratowych" - powiedział dziennikarzom burmistrz Wojciech Borzym. Przyznał, że szkody były bardzo duże, bo obejmowały 3 km drogi, most i remont szkoły po zalaniu. Część szkód naprawiono w ub. roku, wyraził nadzieję, że remont drogi uda się zakończyć w cenie z kosztorysu inwestorskiego.

Burmistrz Drohiczyna przyznał, że pieniądze z rezerwy budżetu państwa to bardzo duża pomoc. Jak powiedział, nie ma obecnie żadnego innego programu wsparcia takich inwestycji, w którym można byłoby uzyskać do 80 proc. dofinansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.