PARTNER PORTALU
 • BGK

Samotni rodzice, a 500 plus: Jak dostać 500 zł na dziecko? Trzeba mieć zasądzone alimenty

 • PAP/AT    22 sierpnia 2017 - 07:22
Samotni rodzice, a 500 plus: Jak dostać 500 zł na dziecko? Trzeba mieć zasądzone alimenty
500 plus dla samotnych rodziców: Jak dostać 500 zł na dziecko? (fot.twitter.com/E_Rafalska)

Od 1 sierpnia 2017 r. nastąpiły zmiany ws. przyznawania 500 plus. Samotni rodzice starający się o świadczenie 500 plus muszą potwierdzić fakt ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica.
• Wszyscy samotni rodzice starający się o świadczenie 500 plus muszą potwierdzić fakt ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica - przypomina wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

• Nowa zasada obowiązuje również tych rodziców deklarujących samotne wychowywanie dzieci, którzy starają się o 500 plus na drugie i kolejne dzieci, czyli o świadczenia niezależne od dochodu.

• To zmiana, która obowiązuje od 1 sierpnia, dotycząca wniosków składanych na nowy okres zasiłkowy.

• Nowy przepis ma spowodować, by osoby ubiegające się o 500 plus, składały oświadczenia zgodne ze stanem faktycznym.

Nowa zasada obowiązuje również tych rodziców deklarujących samotne wychowywanie dzieci, którzy starają się o 500 plus na drugie i kolejne dzieci, czyli o świadczenia niezależne od dochodu. Dotychczas te osoby nie musiały do wniosku o 500 plus dołączać żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących alimentów; chcąc otrzymać świadczenie na nowy okres zasiłkowy, muszą udokumentować fakt ustalenia alimentów.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk tłumaczył, że nowy przepis ma spowodować, by osoby ubiegające się o 500 plus, składały oświadczenia zgodne ze stanem faktycznym.

"Ten przepis nie utrudnia w żaden sposób życia ludziom, którzy deklarują prawdę, bo jeżeli ktoś jest samotnym rodzicem, to - poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami, gdy np. ojciec jest nieznany lub drugi rodzic nie żyje - ma zasądzone alimenty lub stara się o to" - powiedział.

Pytany, dlaczego zasada ta obowiązuje również osoby, które wnioskują o świadczenia niezależne od dochodu, Marczuk powiedział, że gdyby ten przepis dotyczył tylko osób starających się o świadczenie na pierwsze dziecko, uzależnione od dochodu, "to sankcjonowalibyśmy de facto sytuacje, w których ktoś deklaruje nieprawdę".

"Musimy stworzyć system, który jest logiczny, szczelny i spójny, a jedyną możliwością stworzenia takiego systemu jest przepis, zgodnie z którym osoba, która podaje się za samotnie wychowującą dziecko, jeżeli chce otrzymywać świadczenie od państwa, to podaje drugiego rodzica o alimenty" - powiedział Marczuk.

Przypomniał przy tym, że jeśli ktoś nie jest w związku małżeńskim tylko w tzw. konkubinacie i nie deklaruje, że jest samotnym rodzicem, gdyż podaje w składzie rodziny także swojego partnera, z którym wychowuje choć jedno wspólne dziecko, to wymóg ustalenia alimentów go nie dotyczy. "Nie wymagamy od ludzi, by mieli związek małżeński, tylko żeby powiedzieli, że mieszkają razem, razem prowadzą gospodarstwo domowe. Chodzi o to, by ludzie składali oświadczenia zgodne ze stanem faktycznym" - podkreślił.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Proste, 2017-09-12 15:46:41

  Do babcia: Co za problem? Jeśli ktoś chce robić eksperymenty społeczne typu "wychowuje dziecko bez ojca" to na własny koszt. Tego typu eksperymenty finansują :"obywatelskie" fundacje i tam się należy zgłaszać po realizacje postępowych projektów. Naturalna rzeczą jest to, że oboj...e rodzice są odpowiedzialni za swoje potomstwo. Jeśli, któryś z rodziców jest dysfunkcyjny nie z własnej woli to pomaga państwo. Jeśli ojciec nie poczuwa się do łożenia na swoje potomstwo to obowiązkiem Państwa jest jego pełne przymuszenie do tego obowiązku.  rozwiń
 • babcia, 2017-09-12 13:08:17

  Znowu samotni poza margines upokorzenia.Skoro nikt inny nie musi się poniżac nawet milioner z dwójką dzieci to samotny rodzic musi.Powinien otrzymać nawet bez alimentów na drugie i kolejne dziecko chyba .ze chce na pierwsze to owszem -alimenty wskazane.