PARTNER PORTALU
 • BGK

Schetyna, wybory samorządowe: przed wyborami samorządowymi stworzymy wielką koalicję

 • bad/PAP    21 października 2017 - 14:43
Schetyna, wybory samorządowe: przed wyborami samorządowymi stworzymy wielką koalicję
Schetyna podczas swojej przemowy podkreślił, że państwo musi przeciwdziałać "podziałowi na Polskę A i Polskę B". fot. twitter

Pod hasłem "Polska samorządna" odbyła się w sobotę przed południem w łódzkiej Hali Expo konwencja PO, podczas której lider partii Grzegorz Schetyna zaprezentował program na przyszłoroczne wybory samorządowe.
• PO zrobi wszystko, aby to samorząd był jedynym gospodarzem regionu - powiedział w sobotę w Łodzi przewodniczący partii Grzegorz Schetyna.

• Schetyna dodał, że przed wyborami samorządowymi PO stworzy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi.

• W sobotę w Łodzi odbyła się konwencja PO, podczas której partia przyjmie nowy statut oraz program na przyszłoroczne wybory samorządowe.

 

Schetyna podczas swojej przemowy podkreślił, że państwo musi przeciwdziałać "podziałowi na Polskę A i Polskę B". - Ale nie w ten sposób, że stanie się właścicielem wszystkiego - zaznaczył.

Według niego tylko silne samorządy zatrzymają "centralizm i upartyjnianie państwa". - Dlatego przed wyborami stworzymy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi - oświadczył Schetyna.

- Obrona polskiej samorządności to tylko pierwszy front na który Platforma Obywatelska powstrzyma marsz rządzącej partii w stronę państwa totalitarnego. Największym skandalem i zagrożeniem dla rozwoju naszego kraju jest to, że pod hasłem repolonizacji robi się wielki skok jednej partii na całą gospodarkę. Nie pozwolimy na to - podkreślił lider PO.

Jak ocenił, obecnie podatki "trafiają do centrali w Warszawie, gdzie służą politycznej korupcji i utrzymują politycznych funkcjonariuszy". - 800 mln zł trafia do telewizji państwowej, by finansować partyjną propagandę, tak samo jak w PRL. Ale na zapewnienie godnych zarobków młodym lekarzom, nauczycielom czy pielęgniarkom akurat pieniędzy nie ma. My wiemy, skąd je wziąć. Zostawimy każdą złotówkę z podatków PIT i CIT tam, gdzie mieszkają obywatele, w gminach, powiatach i województwach - zapewnił.

Jak dodał, dzięki temu mieszkańcy zyskają "kontrolę nad tym, na co wydawane są ich pieniądze, a przedsiębiorcy będą wiedzieć, że od ich podatków zależy, co dzieje się w regionach, gdzie prowadzą działalność ich firmy".

- Samorząd w naszym planie będzie też mógł zwrócić część podatków mieszkańcom, podnosząc im kwotę wolną od PIT powyżej kwoty bazowej, którą określimy ustawą, ale nie chcemy tworzyć lokalnych rajów podatkowych, dlatego samorządy będą miały wpływ nie na stawkę PIT, a na kwotę wolną od podatków - powiedział.

Według lidera PO, najbardziej skorzystają na tym mieszkańcy o niewielkich dochodach.

- W miastach wprowadzimy obligatoryjne stosowanie budżetu obywatelskiego, a rady osiedli wyposażymy w osobne budżety. Reszcie upowszechnimy i wzmocnimy finansowo fundusze sołeckie - zapowiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • G, 2017-10-21 22:00:17

  Piękne obiecanki bez pokrycia w realiach. Juz kiedyś o tym wszystkim była mowa a potem przez 8 lat...
 • radadnia, 2017-10-21 17:20:42

  Do kopania rowów melioracyjnych a nie do polityki się pchać! Mokre lata idą trza coś pożytecznego robić i to własnymi rękami.
 • Waldeczek, 2017-10-21 15:42:43

  Jeszcze nie jest z nami najgorzej. Znaczy że jest jeszcze co, jak chcą dalej kraść.