PARTNER PORTALU
  • BGK

Sędziszów: zbierają podpisy w sprawie referendum

  • pt    22 sierpnia 2016 - 11:23
Sędziszów: zbierają podpisy w sprawie referendum
Tak wygląda suchy polder w Sędziszowie (fot.jeziorosedziszowskie.pl)

• Stowarzyszenie "Spichlerz galicyjski" zainicjowało zbieranie podpisów o przeprowadzenie referendum w Sędziszowie Małopolskim.
• Sprawa dotyczy wybudowania zbiornika przeciwpowodziowego w okolicach Góry Ropczyckiej.
W Sędziszowie nie chodzi jednak o referendum odwoławcze, które regularnie odbywają się ostatnio w gminach, tu mieszkańcy będą odpowiadać na pytania czy zbiornik, który ma powstać ma być zbiornikiem wodnym czy tzw. „suchym”.

- Nasza gmina stoi przed szansą rozwoju, która szybko się nie powtórzy. Na terenie Góry Ropczyckiej i Zagorzyc może powstać mokry zbiornik zaporowy o powierzchni kilkudziesięciu hektarów - podobny do tego, który jest już na ukończeniu w Skrzyszowie k. Tarnowa – piszą inicjatorzy referendum.

Jak dodają: - Mamy nadal szansę zyskać dla nas i naszych dzieci Jezioro Sędziszowskie - obiekt z którego będziemy dumni, który sprawi, że poprawi się jakość naszego życia. Niech każdy mieszkaniec gminy zdecyduje co woli - wielofunkcyjny zbiornik dla pokoleń, czy skompromitowany suchy polder.

Aby referendum się odbyło pod wnioskiem musi się podpisać przynajmniej 10 proc. uprawnionych obywateli, czyli ok. 1,9 tys.

Jeżeli do referendum dojdzie to dla jego ważności potrzebny będzie udział przynajmniej 30 proc. mieszkańców.

Spór nie jest nowy, bo zbiornik wodny w okolicach Góry Ropczyckiej miał powstać już kilka lat temu, ale w 2011 roku decyzja została zmieniona.

Od tego czasu Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych szykuje się do budowy zbiornika suchego, który wodą wypełniałby się tylko okresowo, podczas intensywnych opadów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.