PARTNER PORTALU
 • BGK

Sejm. Komisja w grudniu ponownie nt. zniesienia obowiązku meldunkowego i rejestru wyborców

 • pt/pap    19 października 2016 - 17:24
Sejm. Komisja w grudniu ponownie nt. zniesienia obowiązku meldunkowego i rejestru wyborców
Zniesienie obowiązku meldunkowego spowoduje, że nie będzie prowadzony na bieżąco rejestr wyborców (fot.msw.org)

Komisja ds. zmian w kodyfikacjach w połowie grudnia ponownie zajmie się kwestią jak pogodzić zniesienie obowiązku meldunkowego z przygotowywaniem rejestru wyborców. Wówczas MSWiA ma być gotowe ze swoim stanowiskiem w tej sprawie.
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach zebrała się w środę, by przeprowadzić dyskusję nad potrzebą nowelizacji Kodeksu wyborczego w związku z zaplanowanym na 1 stycznia 2018 r. zniesieniem obowiązku meldunkowego.

Jak tłumaczyła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj zniesienie obowiązku meldunkowego spowoduje, że nie będzie prowadzony na bieżąco rejestr wyborców, a w związku z tym nie będzie można właściwie sporządzić spisu wyborców każdorazowo do wyborów.

Rejestr wyborców

Tokaj przypomniała, że w 2018 r. odbędą się wybory samorządowe. "Zniesienie tego obowiązku spowoduje, że wielu wyborców nie będzie w rejestrze wyborców. Oni sami musieliby na własny wniosek udać sie do urzędu gminy i wpisać sie do rejestru wyborców" - zaznaczyła.

Według szefowej KBW dodał, warto przeprowadzić kampanię edukacyjną, żeby wyborcy wiedzieli, co mają zrobić, żeby wziąć udział w wyborach.

Tokaj powiedziała, że Państwowa Komisja Wyborcza w 2014 r. przedstawiła koncepcję rozwiązania problemu łącznie z propozycją zmian przepisów w Kodeksie wyborczym. Wówczas PKW zaproponowała zbudowanie platformy, rejestru wyborców, co trwałoby około dwóch lat od momentu zmiany przepisów prawa wyborczego.

"Dzisiaj również PKW podtrzymuje to stanowisko, jesteśmy w stanie zbudować rejestr wyborców, który byłby nadzorowany centralnie, natomiast rejestr prowadziłyby gminy" - powiedziała.

Przedstawiciele MSWiA obecni na komisji zapewnili, że resort ma świadomość problemów, które wynikają ze zniesienia obowiązku meldunkowego, prowadzone są bardzo intensywne prace analityczne, rozważane są różne kierunki zmian. Szczegółowe stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji będzie mogło być prawdopodobnie zaprezentowane w połowie grudnia - poinformowano.

Baza PESEL

W trakcie dyskusji poseł Robert Kropiwnicki (PO) przekonywał, że koncepcja tworzenia dodatkowego rejestru wyborców to najtrudniejsze i najdroższe rozwiązanie. Wskazywał, że rozwiązaniem mogłyby "zaczerpnięcie" danych z bazy PESEL czy rejestru podatkowego.

Na zakończenie posiedzenia przewodniczący komisji Arkadiusz Mularczyk (PiS) zapowiedział, że komisja wróci do tematu w grudniu. Wtedy komisji poprosi o przedstawienie "koncepcji kierunkowych" rozwiązania problemu wynikającego ze zniesienia obowiązku meldunkowego.

Jeśli od 1 stycznia 2018 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy (co wynika z ustawy o ewidencji ludności), zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców, a to na ich podstawie gminy prowadzą rejestry wyborców, a przed każdymi wyborami tworzą spisy wyborców. Umieszczenie w spisie wyborców jest podstawą do wydania karty do głosowania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • glaertes1, 2016-10-20 11:28:12

  Hehehe ale pojechałeś roza - Polska to kraj demokratyczny? W której części? To bantustan rządzony przez Klikę i Układ Żydowsko-Niemiecki!
 • roza, 2016-10-20 10:16:33

  najlepiej przyjrzeć się jak to działa w innych krajach demokratycznych
 • ja, 2016-10-19 19:32:57

  jak taki to problem to zostwić jak jest