PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm nie poparł poprawek opozycji o przywrócenie głosowania korespondencyjnego

  • PAP/JS    14 grudnia 2017 - 23:02
Sejm nie poparł poprawek opozycji o przywrócenie głosowania korespondencyjnego
Krystian Jarubas z PSL zauważył, że głosowanie korespondencyjne to czasami jedyna możliwość dla osób niepełnosprawnych, by wziąć udział w wyborach (fot. pixabay.com)

Sejm odrzucił w  głosowaniu poprawki i wnioski mniejszości zgłoszone przez kluby opozycyjne, które miały przywrócić możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach. Zniesienie go przewiduje projekt PiS zmian w ordynacji wyborczej.
Propozycja zniesienia głosowania korespondencyjnego powracała w pytaniach posłów opozycji skierowanych do autorów projektu.

"Dlaczego osoby niepełnosprawne nie będą miały prawa uczestniczyć w wyborach? Dlaczego robicie to pięciu milionom ludzi?" - pytała PiS Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. "Ja rozumiem, że nikt z państwa, z posłów Prawa i Sprawiedliwości nie jest osobą z niepełnosprawnością i nikomu z państwa tego nie życzę, ale na pewno znacie takie osoby, więc dziwię się, że pięć milionów osób przez was nie będzie miało możliwości udziału w wyborach" - przekonywała posłanka.

Tomasz Szymański z PO podkreślił, że zniesienie możliwości głosowania korespondencyjnego dyskryminuje także Polaków przebywających za granicą. W jego ocenie stanowi to złamanie konstytucyjnej zasady powszechności wyborów.

Błażej Parda z klubu Kukiz'15 mówił, że "chociażby to miał być oddany tylko jeden głos w głosowaniu korespondencyjnym, warto to robić". "Nie szanujecie w ogóle ludzi i ich głosów" - zwrócił się do posłów PiS.

Krystian Jarubas z PSL zauważył, że głosowanie korespondencyjne to czasami jedyna możliwość dla osób niepełnosprawnych, by wziąć udział w wyborach. "Co zrobili wam ci ludzie? Gdzie są wasze serca?" - pytał.

Łukasz Schreiber z PiS w imieniu wnioskodawców odparł, że głosowanie korespondencyjne to nie jedyna możliwość głosowania dla osób niepełnosprawnych, ponieważ są jeszcze nakładki w alfabecie Braille'a na karty do głosowania i głosowanie przez pełnomocnika oraz urny i lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Według Schreibera w głosowaniu korespondencyjnym trudny do uchwycenia jest proceder kupowania głosów. Dodał, że w większości krajów europejskich głosowanie korespondencyjne nie obowiązuje przy wyborach samorządowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Niepełnosprawna, 2017-12-15 15:58:34

    Niech się nie martwią o głosowanie korespondencyjne dla osób niepełnosprawnych, tylko niech podwyższą zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych który od 2006 roku wynosi marne 153 złote miesięcznie i przez te 11 lat nie wzrósł, ani razu nawet o 1 złotówkę. Szanowni Państwo, o to, to się nie m...artwicie, tylko, żeby niepełnosprawni na was głosowali? Ja jestem osoba niepełnosprawną i nie zależy mi na głosowaniu korespondencyjnym, tylko na tym, żeby w końcu ktoś podwyższył tą ,,zawrotną" kwotę zasiłku pielęgnacyjnego !!!  rozwiń