PARTNER PORTALU
 • BGK

Sejm zagłosuje nad nowym świętem narodowym. Pomysł PSL ma poparcie PiS

 • GP    15 września 2017 - 08:15
Sejm zagłosuje nad nowym świętem narodowym. Pomysł PSL ma poparcie PiS
Polskie święta narodowe są dniami, w których szczególnie i z państwowym ceremoniałem, honoruje się daty z naszej historii. (fot.:flickr.com/CC BY 2.0)

Jeśli pomysł PSL przejdzie, 12 lipca będzie dniem pamięci o męczeństwie polskiej wsi. Sejmowe głosowanie w tej sprawie możliwe w piątek, 15 września.
• W piątkowym bloku głosowań w Sejmie (15 września) ma znaleźć się głosowanie nad nowym świętem narodowym. PSL proponuje, by 12 lipca obchodzić "Dzień Walk i Męczeństwa Wsi Polskiej".

• PiS ma poprzeć pomysł Ludowców, co praktycznie gwarantuje przegłosowanie nowego święta.

Czytaj: Sejm zdecydował: 12 lipca będzie Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej 

Jest wysoce prawdopodobne, że kalendarz świąt narodowych wzbogaci się o kolejny dzień. W piątek (15 września), w ostatni dzień posiedzenia Sejmu, najprawdopodobniej będzie głosowana propozycja PSL. Święto będzie uhonorowaniem mieszkańców polskich wsi, którzy w trakcie II wojny światowej doświadczali brutalności wojennych czasów.

Oficjalna nazwa dnia najprawdopodobniej będzie brzmiała: "Dzień Walk i Męczeństwa Wsi Polskiej".

O propozycji mówiło się od pewnego czasu, ale trafiła na obrady Sejmu i w piątkowy blok glosowań dość niespodziewanie.

Niedawno pisała o tym "Rzeczpospolita".

- Po odzyskaniu niepodległości (Wincenty) Witos mówił, że to chłopi zachowali ziemię, religię i narodowość (Polaków) - mówił "Rzeczpospolitej" poseł PSL Jan Łopata. - Podobne postawy pokazała II wojna światowa. Brzmi patetycznie, jednak taka jest prawda.

Święto ma przypadać na dzień 12 lipca.

Jeśli wierzyć doniesieniom mediów, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie widzi przeciwwskazań wobec propozycji. Sugeruje to, że formacja rządząca poprze pomysł najmniejszego klubu w Sejmie. Uzasadnione jest więc, że w przyszłym roku, latem będziemy uroczyście upamiętniać walkę i męczeństwo polskich chłopów w czasie trwania II wojny światowej.

Dzień męczeństwa Michniowa w 1943 r. 

PSL nie bez powodu wybrał dzień 12 lipca na święto. Data ta jest szczególna w historii polskiej wsi. Właśnie wtedy nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa (świętokrzyskie) w 1943 r.

Partia uzasadnia w projekcie złożonym w Sejmie 13 września, że wydarzenia z Michniowa powinny być symbolem polskiej wsi.

- Polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. To także okres apogeum mordów na Kresach Wschodnich. 74 lata temu, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków - widniało na stronach PSL właśnie od 13 września.

- Męczeństwo polskiej wsi musi być na trwałe wpisane w karty naszej historii i kalendarza. Do upamiętnienia tych wydarzeń wzywamy wszystkich, niezależnie od różnic politycznych. W kwestii patriotyzmu nie powinno być sporów i licytacji - podkreśla Urszula Pasławska, posłanka PSL kontynuując i uzasadniając propozycję Stronnictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • Tolo, 2017-09-18 14:42:51

  Do Ćierpliwy Polak: Jak nie masz kasy to po co Ci otwarte sklepy?
 • Jan, 2017-09-18 07:29:24

  Do Ćierpliwy Polak: Burmistrz ma 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego + 26 dni jeśli dalej chodzi na studia (choćby podyplomowe).
 • zapomniałemdaty, 2017-09-17 13:58:36

  Właśnie. A dlaczego jałopy nie uchwalą jakiegoś poważnie radosnego i ważnego Święta dającego optymizm i odwagę na Przyszłość Polski ? Zawsze tylko rocznice ludobójstwa, męczeństwa, katastrof, przemocy, polityczne i wielkie przegrane. Nawet Urodziny Papieża Polaka, Kościuszki, Piłsudskiego i innych W...ielkich Polaków, przechodzą w Polsce BEZ ECHA.  rozwiń