PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik woj. śląskiego: Stanisław Gmitruk przewodniczącym za Grzegorza Wolnika

  • PAP/GP    16 stycznia 2017 - 16:27
Sejmik woj. śląskiego: Stanisław Gmitruk przewodniczącym za Grzegorza  Wolnika
Stanisław Gmitruk (w centrum) z kluczowymi politykami Polskiego Stronnictwa Ludowego. (fot.:facebook.com)

Stanisław Gmitruk z PSL zastąpił Grzegorza Wolnika (PO) na stanowisku przewodniczącego śląskiego sejmiku. Zmiana jest efektem zawartej przez obie partie umowy koalicyjnej - została uzgodniona dwa lata temu po wyborach samorządowych.
Zgodnie z umową, po dwóch latach pełnienia funkcji przewodniczącego przez przedstawiciela Platformy, stanowisko na resztę kadencji przejmie polityk PSL. Rolą przewodniczącego jest organizacja pracy sejmiku i prowadzenie jego obrad.

Aby zmiana mogła dojść do skutku Wolnik złożył rezygnację ze stanowiska, którą podczas poniedziałkowej sesji przyjęli radni. Następnie sejmik w tajnym głosowaniu wybrał na przewodniczącego Gmitruka.

- Umowa koalicyjna obowiązuje, staramy się dotrzymywać standardów również w polityce. Traktujemy partnerów poważnie i bez względu na to jakie są dzisiaj polityczne okoliczności, każdego partnera koalicyjnego należy szanować i w związku z tym ta moja dzisiejsza dymisja - mówił Wolnik na krótko przed złożeniem rezygnacji.

Stanisław Gmitruk był wcześniej wiceprzewodniczącym sejmiku. Urodził się w Łosicach 23 października 1955 roku. Jest ekonomistą, skończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wcześniej przed dwie kadencje był radnym w Częstochowie. Właśnie w okręgu częstochowskim uzyskał mandat do sejmiku.

Gmitruk był dyrektorem w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - w śląskim oddziale regionalnym w Częstochowie. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ostatnie wybory do śląskiego sejmiku wygrała Platforma Obywatelska, zdobywając 17 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, PSL - 5 miejsc, Ruchowi Autonomii Śląska - 4, a SLD - 3.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.