PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmowa komisja za wydłużeniem kadencji samorządów do 5 lat

  • PAP/JS    13 grudnia 2017 - 20:55
Sejmowa komisja za wydłużeniem kadencji samorządów do 5 lat
Za zmianą wydłużającą kadencję w samorządach z czterech do pięciu lat było 11 posłów, przeciw 5. Nikt nie wstrzymał się od głosu. (fot. Sejm/twitter)

Sejmowa komisja nadzwyczajna poparła poprawkę PiS do projektu tego klubu wydłużającą kadencję rad gminy i powiatu oraz sejmiku województwa do 5 lat. Komisja przy sprzeciwie opozycji wprowadziła zasadę, że w dyskusji nad jedną poprawką głos może zabrać jeden poseł klubu.
Komisja w środę (13 grudnia) wieczorem rozpoczęła pracę nad poprawkami wniesionymi tego samego dnia przez klub PiS do projektu zmian w Kodeksie wyborczym.

Za zmianą wydłużającą kadencję w samorządach z czterech do pięciu lat było 11 posłów, przeciw 5. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W trakcie prac nad pierwszymi poprawkami poseł PiS Andrzej Matusiewicz zaproponował, by w dyskusji komisji nad jedną poprawką głos mógł zabierać jeden poseł klubu. Propozycję poparła komisja przy sprzeciwie opozycji.

Biuro Legislacyjne zwróciło uwagę, że poprawka dotycząca długości kadencji w samorządach wykracza poza zakres projektowanych zmian i jest wprowadzana na zaawansowanym etapie prac nad projektem.

"Zmieniacie ustrój samorządów od czapy" - uznał poseł PO Mariusz Witczak. Tomasz Jaskóła z klubu Kukiz'15 podkreślił, że zgodziłby się na proponowaną zmianę, jeśli byłoby to wprowadzone w pierwotnym projekcie.

Przedstawiciel wnioskodawców Łukasz Schreiber (PiS) przypomniał, że wydłużenie kadencji było proponowane na wcześniejszym etapie prac przez Nowoczesną i PSL. Według niego poprawka PiS jest ukłonem w stronę opozycji.

 

PiS zaproponował w środę do swojego projektu liczne poprawki; m.in. pozostawienie w projekcie ordynacji wyborczej JOW-ów w gminach do 20 tys. mieszkańców oraz pozostawienia uprawnienia rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich do ustalania okręgów wyborczych. PiS proponuje też wydłużenie kadencji w samorządach do 5 lat.

Kolejne poprawki dotyczą komisarzy wyborczych: komisarzy nie będzie blisko 400, jak przewidywał projekt, lecz stu. Komisarze nie będą ponadto dzielili okręgów wyborczych (co przewidywał projekt).

W projekcie zmieniona zostanie też liczba członków obwodowych komisji wyborczych; w każdej komisji będzie musiało być minimum pięć osób.

Czytaj też: Opolski sejmik ustosunkuje się do zmian w ordynacji wyborczej

PiS proponuje też pozostawienie zasady, aby tylko mieszkaniec gminy mógł kandydować do rady gminy i tylko mieszkaniec powiatu do rady powiatu.

Podczas środowej debaty w Sejmie poseł PiS Marcin Horała podkreślił, że nad projektem noweli Kodeksu wyborczego PiS pracował "z sercem na dłoni". Uwzględniliśmy 14 z 18 uwag PKW, kilka poprawek opozycji a z kilku naszych się wycofaliśmy; prawo wyborcze powinno być przyjmowane z ponadstandardowym kompromisem - wskazał polityk.

Część poprawek - m.in. tę utrzymującą ustalanie okręgów w gminach przez rady gmin - z zadowoleniem przyjęła Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW w dalszym ciągu negatywnie ocenia propozycje PiS nowych rozwiązań dot. wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego - powiedział w środę na briefingu szef PKW Wojciech Hermeliński. W jego ocenie, tryb w którym kandydatów na szefa KBW wskazuje szef MSWiA powoduje, że "rząd wkracza do systemu wyborczego"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.