PARTNER PORTALU
 • BGK

Sejmowe komisje za odrzuceniem projektu ustawy ws. śląskiej mniejszości

 • pt/pap    19 października 2016 - 19:34
Sejmowe komisje za odrzuceniem projektu ustawy ws. śląskiej mniejszości
Ruch Autonomii Śląska, jako jedyny z regionalnych ugrupowań ma swoich przedstawicieli w sejmiku wojewódzkim (fot.facebook)

Połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz mniejszości narodowych i etnicznych opowiedziały się w środę za odrzuceniem obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, wpisującego do niej śląską mniejszość etniczną.
Za odrzuceniem projektu zagłosowało 22 posłów, przeciw było 13; 3 posłów wstrzymało się od głosu. Nad wynikiem środowego posiedzenia komisji głosował będzie jeszcze Sejm.

Wspierany m.in. przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych trafił do Sejmu w lipcu 2014 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się w październiku 2014 r., ponieważ jednak w poprzedniej kadencji nie wyczerpano związanej z nim procedury, w obecnej - jako projekt obywatelski - rozpatrywany był od nowa.

15 stycznia br. projekt przedstawiał w Sejmie przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej, lider RAŚ Jerzy Gorzelik. Za skierowaniem go do dalszych prac w komisjach na następnym posiedzeniu 30 stycznia byli posłowie PiS (przeciwni projektowi), PO oraz Nowoczesnej. Wnioski za odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu złożyły wówczas kluby PSL i Kukiz'15.

Na środowym posiedzeniu prezydium komisji mniejszości narodowych i etnicznych zgłosiło wniosek o powołanie podkomisji w celu szczegółowego rozpatrzenia projektu - motywując to m.in. jego obywatelskim charakterem.

Wobec prośby prowadzącej posiedzenie przewodniczącej komisji mniejszości narodowych i etnicznych Danuta Pietraszewska (PO) o przybliżenie istoty projektu, przedstawiciel inicjatywy ustawodawczej, prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego mówił, że "chodzi o starania, aby uznać pewną specyfikę kulturową oraz etnolekt śląski za pewien język komunikacji - medium komunikacji, które powinno zostać objęte pewną ochroną związaną z kulturą".

"Te usiłowania mają charakter kulturowy, związany z ochroną kultury - tak, jak się to dzieje w całej Europie, a nie mają właściwie podtekstu politycznego" - zaakcentował prof. Kadłubek.

Kryteria mniejszości etnicznej

Sprzeciw wobec wniosku o powołanie podkomisji zgłosiła Anna Maria Siarkowska (Kukiz'15) wnioskując o odrzucenie projektu "już na etapie wstępnym". Uzasadniająca wniosek Barbara Dziuk (PiS) podkreśliła, że proponowane w projekcie uznanie istnienia śląskiej mniejszości nie spełnia łącznie wszystkich kryteriów mniejszości etnicznej zawartych w art. 2 ust. 3 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.

"Ślązaków nie można uznać za odrębną mniejszość etniczną, ponieważ język, kultura i tradycja nie są odrębne od języka, kultury i tradycji polskiej. W zgodnej opinii historyków, socjologów, językoznawców, zamieszkujący region Ślązacy są jedną z grup etnograficznych narodu polskiego" - mówiła posłanka PiS.

"Folklor mieszkańców Śląska stanowi nieodłączną część folkloru polskiego, na takich samych zasadach jak folklor innych polskich grup etnograficznych. Również historia i tradycja Śląska są nieodłączną częścią historycznego dziedzictwa narodu polskiego i ma różne odcienie. Podobnie rzecz się ma w przypadku odrębności językowej; ludność tradycyjnie zamieszkująca region Górnego Śląska posługuje się dialektem śląskim języka polskiego" - wskazała Dziuk, odwołując się do opinii m.in. specjalistów Rady Języka Polskiego przy PAN czy prof. Jana Miodka.

"Uznanie istnienia kolejnych mniejszości etnicznych, np. śląskiej, wielkopolskiej, małopolskiej itp. mogłoby doprowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której społeczeństwo RP składałoby się wyłącznie z mniejszości etnicznych. Nie bez znaczenia są kwestie finansowe związane z podjęciem takiej decyzji" - zaznaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Ja, 2016-10-24 09:17:22

  Do Julia: Język śląski jest w doma i na placu, język polski ma być w szkole. Nigdy nie zginie ślonsko godka.
 • Julia, 2016-10-20 10:14:21

  Uwazam, ze jezyka slaskiego tak jak i kaszubskiego powinni uczyc w szkolach, bo za niedlugo niestety bedzie tak, ze malo kto go juz bedzie pamietal :(
 • Starsza, 2016-10-20 09:15:05

  Bardzo dobrze tak też trzeba zrobić aby Kaszubi też nie walczyli z innymi mieszkańcami..to grozi nam wiojną ...