PARTNER PORTALU
  • BGK

Sekretarz – zwierzę samorządowe

  • fakty.bai.pl    17 stycznia 2013 - 10:37
Sekretarz – zwierzę samorządowe

Sekretarz – zwierzę samorządowe, musi być apolityczny i bezpartyjny. Oznacza to, że zawiesza swą przynależność partyjną. W gminie Kluki sekretarza nie ma, a w Kleszczowie został powołany ,,rzutem na taśmę''.
Zmieniona ustawa o pracownikach samorządowych (obowiązuje od czterech lat) wprowadziła obowiązek utworzenia stanowiska sekretarza w każdej gminie. Sekretarz po wójcie jest najwyższym rangą urzędnikiem samorządowym. Jego głównym zadaniem jest „organizacja pracy urzędu i zarządzanie jego zasobami ludzkimi".

Sekretarze od czterech lat nie są wybierani przez rady gmin lecz zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że nabór na to stanowisko jest otwarty i konkurencyjny. A skoro sekretarza nie wybiera składająca się przecież z polityków rada, sekretarz powinien być apolityczny i bezpartyjny.

Sekretarz wójtem

Kazimierz Hudzik, sekretarz w Kleszczowie, przez kilkanaście miesięcy rządził najbogatszą gminą w Polsce. Wcześniej wójt Kleszczowa rządziła zupełnie sama. W gminie nie było ani zastępcy wójta, ani sekretarza choć zatrudnienie sekretarza jest obligatoryjne. Kazimierz Hudzik do 31 stycznia 2011 r. był on wiceburmistrzem Zelowa. Wiceburmistrzem był przez 14 lat - przez wszystkie kadencje swego szefa burmistrza Sławomira Malinowskiego. Ale wybory 2010 r. burmistrz Malinowski przegrał z Urszulą Świerczyńską.

Zastępca wójta czy burmistrza zgodnie z przepisami odchodzi razem z szefem. W lutym 2011 r. K.Hudzik był już sekretarzem UG. Miał dorobek, także polityczny. W końcówce istnienia województwa piotrkowskiego był wicekuratorem oświaty. W pierwszych wyborach do sejmiku w październiku 1998 r. startował bez powodzenia z listy Akcji Wyborczej ,,Solidarność''. Przy jego nazwisku była informacja o przynależności partyjnej: Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe.

Wójt Kleszczowa zatrudniła sekretarza ,,rzutem na taśmę''. W maju 2011 r. została bowiem aresztowana. Premier powołał komisarza - ale wtedy tylko na 9 dni. Piotrkowski sąd wypuszczając z aresztu wójt za poręczeniem majątkowym zakazał jej jednocześnie pełnienia funkcji. Okazało się też, że takiego przypadku nie ma wśród wyjątkowych sytuacji pozwalających na powołanie komisarza.

Komisarz opuścił więc Kleszczów a tytularna już tylko wójt nie mogła przekroczyć progu swego gabinetu. Do pełnienia funkcji wójta urząd wojewódzki powołał najwyższego rangą urzędnika, czyli sekretarza. Sekretarz miał na bieżąco kierować gminą, sprawnie obsługiwać inwestorów. To ostatnie raczej się nie udało. Negatywna decyzja środowiskowa ws. Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które przekazało sprawę do ponownego rozpoznania.

Następnie Kolegium nakazało przyspieszenie, ponieważ sprawa leżała. Kolejna decyzja była już pozytywna, kilkanaście miesięcy jednak upłynęło. Kazimierz Hudzik realizował politykę pani wójt. Została ona aresztowana w maju 2011 r. A na ostatniej, kwietniowej sesji sprzeciwiła się planom powstania Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów, na które wcześniej wyrażała zgodę.

Teraz sekretarz K.Hudzik jest już tylko sekretarzem. Od pół roku funkcję wójta pełni mianowany przez premiera Jacek Rożnowski. Zapełniona została kolejna luka w prawie: gdy wójt jest tylko wójtem tytularnym, bo nie może przekroczyć progu urzędu, jego obowiązki sprawuje komisarz.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Daniel, 2013-01-23 09:36:51

    Czy w takim razie sekretarz może być równocześnie przewodniczącym Rady w innej gminie?
  • stąpającyboso, 2013-01-17 14:52:55

    Zwierzę , a może lew salonowy? Sekretarz w zakresie prawa pracy pełni rolę przełożonego lokalnego włodarza. W tym kraju sa tylko mądrzy i mądrzejsi szczegolnie na wiejskiej a dołączył obecnie niejaki prezydent - wójt, burmistrz, prezydent na senatora i bezpośrednie wybory starostów, chyba weseln...ych.  rozwiń