PARTNER PORTALU
 • BGK

Seksistowskie Halinki i Beatki

 • Przegląd Prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    1 września 2011 - 09:05
Seksistowskie Halinki i Beatki

Na sosnowieckiej sesji rady miejskiej Halina Sobańska przekonała ostatecznie radnych, że w oficjalnych i publicznych kontaktach nie ma miejsca dla Wańdź, Halinek czy Beatek.
Jak informuje katowicka "Gazeta Wyborcza" forsowany przez radną Halinę Sobańską (SLD) zapis o zakazie zwracania się po imieniu do kobiet w sosnowieckim samorządzie został ostatecznie umieszczony w końcowej wersji Kodeksu Etyki Radnego.

- Ośmieszymy się! - mówił "GW" radny Daniel Miklasiński niemal rwał włosy z głowy, a jeszcze wcześniej sam szef rady Arkadiusz Chęciński nie krył obaw, że "prawo Sobańskiej" będzie brzmiało w kodeksie jak dowcip.

Radna walczyła o poprawne tytułowanie kobiet, bo uważa, że w magistracie zbyt często mężczyźni pozwalają sobie na "tykanie" koleżanek. Surowo zawstydziła na przykład kolegę prowadzącego komisję, gdy naczelniczkę wydziału zaprosił do głosu, mówiąc: "Wandziu, co dla nas przygotowałaś?" Sobańska w rozmowie z GW tłumaczyła, że mówienie po imieniu, tak samo jak kokietowanie i sprośne seksualne dowcipy, ma obezwładnić kobietę i uczynić niewidzialną w przestrzeni publicznej. Lansuje też nadawanie żeńskich końcówek nazwom stanowisk, bo takie formy podkreślają, godność i kompetencje.

Sobańska znów smagała męskich szowinistów, ale wpadła też we własne sidła. Radnej odruchowo wymknęło się coś o "pracownikach magistratu." Karol Winiarski ku rozbawieniu sali grzecznie przypomniał radnej, że pominęła zatrudnione w urzędzie kobiety. Sobańską jednak niełatwo zbić z tropu. W swej "kobiecej poprawce" nie widzi nic śmiesznego. Poprawka przeszła, ale postanowiono, że głosowania nad całym Kodeksem Etyki nie będzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • smutna, 2011-09-03 21:21:25

  sieczka w głowie,słoma z butów wystaje,pora zatańczyc chocholi taniec (;
 • ĄEK, 2011-09-01 20:42:29

  bardzo to wszystko nieładne...
 • modlitwa, 2011-09-01 15:32:08

  Bardzo martwię się o zdrowie tej Pani,bardzo!!! Zmarwiła mnie tym co powiedziała ! A wystarczy trochę popracować w sieci...