PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat Katalonii za oderwaniem od Hiszpanii. Władze z Madrytu są przeciwne

  • PAP/MN    27 października 2017 - 17:10
Senat Katalonii za oderwaniem od Hiszpanii. Władze z Madrytu są przeciwne
W Katalonii odbyło się tajne głosowania ws. utworzenia niezależnej republiki. (fot. pixabay)

Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Ugrupowania opozycyjne zbojkotowały głosowanie.
• W tajnym głosowaniu parlament Katalonii zdecydował o odłączeniu się od Hiszpanii.

• Hiszpański Senat zareagował, aprobując przejęcie przez rząd Hiszpanii władzy w Katalonii.

• Główne katalońskie ugrupowanie secesjonistyczne zaapelowało do zwolenników secesji by nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego.

Parlament regionalny w Barcelonie uchwalił rezolucję "o uznaniu Katalonii za niezależne państwo w formie republiki". Wniosek został zatwierdzony 70 głosami za. Przeciw oddano 10 głosów, dwa były wstrzymujące.

Głosowanie było tajne. Przez budynkiem parlamentu zgromadziły się tysiące działaczy niepodległościowych. W budynku również protestowało ok. 200 separatystycznych burmistrzów. Odśpiewano hymn Katalonii i apelowano do szefa katalońskich władz Carlesa Puigdemonta, aby nie ustąpił z obranej drogi.

Konflikt Barcelony z Madrytem jest rezultatem referendum w Katalonii z 1 października, w którym 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu. W plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

Odpowiedź z Madrytu

Hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Hiszpanii władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Senat podjął decyzję w tej sprawie stosunkiem głosów 214 do 47 (przy jednym wstrzymującym się) wkrótce po przyjęciu przez kataloński parlament w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Hiszpańskie media przewidują, że odwołanie Puigdemonta i jego zastępcy Oriola Junquerasa nastąpi zapewne w sobotę, gdy decyzja Senatu zostanie opublikowana w dzienniku urzędowym.

Tymczasem główne katalońskie ugrupowanie secesjonistyczne - Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) - wezwało urzędników, by stosowali "pokojowy opór" i nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego.

Puigdemont zaapelował do zwolenników secesji Katalonii o zachowanie spokoju w związku z oczekiwanymi działaniami rządu w Madrycie. "W nadchodzących dniach musimy trzymać się naszych wartości pacyfizmu i godności. To w naszych, w waszych rękach leży stworzenie republiki" - powiedział do tłumu, który zareagował odśpiewaniem hymnu Katalonii i skandowaniem "wolność!"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.