PARTNER PORTALU
 • BGK

Senatorowie PiS: "zmiany w ordynacji pomogą w uzdrowieniu sytuacji w samorządach"

 • aw/PAP    21 grudnia 2017 - 14:59
Senatorowie PiS: "zmiany w ordynacji pomogą w uzdrowieniu sytuacji w samorządach"
Jarosław Obremski (fot. facebook/Jarosław Obremski)

Niezmiernie istotne jest odbudowanie rzetelności wyborów, wszystkie zmiany, które proponujemy służą poprawie systemu wyborczego oraz m.in. wzmocnieniu pozycji opozycji w samorządach - zapewniali podczas czwartkowej (21 grudnia) dyskusji nad zmianami w Kodeksie wyborczym senatorowie PiS.
• Senat w czwartek (21 grudnia) kontynuuje prace nad nowelizacją wprowadzającą zmiany do Kodeksu wyborczego oraz ustaw regulujących działanie samorządów wszystkich szczebli, przygotowaną przez PiS. Izba zaczęła rozpatrywać ten punkt w środę wieczorem.

• Obremski stwierdził, że teraz niezmiernie istotne jest odbudowanie rzetelności wyborów. "Bardzo dużo zapisów tej ustawy w mojej ocenie tę wiarygodność przywraca" - podkreślił.

 

"Wybory w 2014 r. były nierzetelne, nie nieuczciwe" - powiedział senator PiS Jarosław Obremski.

"Jakieś dziwne rzeczy się działy. W jednej gminie nagle jakaś partia miała wynik trzy razy większy niż w gminie obok bez jakiegoś większego uzasadnienia" - dodał. Według niego doprowadziło to do tego, że Polacy nabrali podejrzenia co do liczenia głosów.

Obremski stwierdził, że teraz niezmiernie istotne jest odbudowanie rzetelności wyborów. "Bardzo dużo zapisów tej ustawy w mojej ocenie tę wiarygodność przywraca" - podkreślił.

W jego ocenie nowelizacja została napisana z perspektywy opozycji samorządowej. "Stąd obowiązkowa komisja rewizyjna, łatwy dostęp do informacji, pewien proces demokratyzacji" - mówił senator PiS.

Przekonywał, że dobrą zmianą jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

"Celem nie jest szczęście prezydenta, który po 10 lat będzie musiał na nowo się określić, lecz dobrostan mieszkańców gminy. To, że znajdziemy wyjątkowo super prezydentów, którzy potrafią w dłuższej perspektywie, przez 20, 30 lat rządzić gminą i są cały super kreatywni, nieznudzeni swoją robotą, jest zapewne prawdą, ale my tutaj mówimy o statystyce" - powiedział Obremski. Jak dodał, z jego doświadczeń wynika, że od trzeciej kadencji zaczyna się "równia pochyła".

Czytaj też: Dwukadencyjność jednak wstecz?! "Czekanie 10 lat nie miałoby sensu"

"Jaka jest różnica między senatorami, posłami a burmistrzem, prezydentem miasta czy prezydentem RP? Bezpośredniość wyborów na funkcję wykonawczą, a nie legislacyjną" - mówił. "Nie tworzy się dworu przy senatorze, może z wyjątkami, natomiast przy każdym urzędującym wójcie, prezydencie po dłuższej chwili tworzy się dwór. Temu ta ustawa ma przeciwdziałać" - stwierdził Obremski.

Jerzy Czerwiński (PiS) powiedział, że w noweli Kodeksu wyborczego jedna grupa przepisów ma zwiększyć udział obywateli w "samorządności", ale też mają zwiększyć się uprawnienia radnych, którzy są w opozycji wobec koalicji rządzącej, czy też wójta, czy burmistrza.

"One na pewno pomogą w uzdrowieniu sytuacji w samorządach" - ocenił senator PiS. Przekonywał, że nowe przepisy mają przeciwdziałać przewadze organu wykonawczego w gminach nad radą gminy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Andrzej Dec, 2017-12-22 11:07:04

  Też byłem w komisjach wyborczych i nie widziałem tam żadnych prób oszukiwania. Ich członkowie chcą zwyczajnie dobrze wykonać swoją robotę. Gadanie o uzdrawianiu, jeśli nie ma się żadnych dowodów, tylko podejrzenia, jest nieuzasadnionym pomówieniem.
 • urzędnik, 2017-12-22 09:46:49

  Jestem pełnomocnikiem d/s wyborów od wielu lat i ......( tu niecenzuralne słowo) jak ktoś, kto prawdopodobnie nie ma pojecia o wyborach szkaluje pracę wielu osób, prace niewollniczą za marne pieniądze.
 • członek komisji, 2017-12-22 08:44:14

  Proszę powiedzieć o które gminy chodziło w tych dziwnych rzeczach i wziąć odpowiedzialność za słowa