PARTNER PORTALU
 • BGK

Seniorzy dostaną 500 plus?

 • PAP/AT    23 sierpnia 2017 - 06:25
Seniorzy dostaną 500 plus?
500 plus miałoby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 r. (fot.fotolia)

Ministerstwo rodziny pracuje nad pomysłem przyznania 500 plus dla emerytów i rencistów. Świadczenie finansowe miałoby być wypłacane raz w roku emerytom i rencistom od 2018 r.
500 plus dla seniorów co rok? Nad pomysłem pracuje resort rodziny i pracy, a jego wprowadzenie w życie bierze pod uwagę Ministerstwo Finansów. Startuje trzyletni maraton wyborczy, a głosy seniorów są dla PiS bezcenne – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Świadczenie finansowe miałoby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 r. Beneficjenci dostawaliby je raz w roku, a nie co miesiąc jak 500 plus skierowane do rodzin" - czytamy w artykule.

"Widać, że po wprowadzeniu 500 plus rodziny robią lepsze zakupy, bo ich sytuacja finansowa poprawiła się, a osoby starsze liczą każdy grosz. W wielu rozmowach z emerytami, którzy dostają najniższe świadczenia, przewija się wątek, że taki jednorazowy zastrzyk finansowy pozwoliłby im na niewielkie inwestycje, zrobienie remontu, zakup sprzętu, bo na bieżąco nie są w stanie oszczędzać" - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister podkreśliła, że chodzi o "wstępny projekt, jeszcze przed konsultacjami".

Aby świadczenie weszło w życie, pieniądze na jego pokrycie powinny zostać zapisane w ustawie budżetowej na 2018 r. "Pracuje obecnie nad nią resort finansów, który szacuje, że sfinansowanie nowego dodatku będzie kosztowało 2,5 mld zł." - wskazuje dziennik.

Z wyliczeń "DGP" wynika, że środki tej wysokości "pozwolą na wypłatę świadczenia dla 5-6 mln emerytów i rencistów (wszystkich jest ok. 9 mln). Choć będzie to zależało nie tylko od pieniędzy zarezerwowanych w kasie państwa, ale także od tego, czy byłoby to świadczenie w identycznej wysokości dla wszystkich".

"Od przyszłego roku startuje trzyletni wyborczy maraton: najpierw wybory samorządowe w 2018 r., potem w 2019 r. europejskie oraz parlamentarne i wreszcie w 2020 r. prezydenckie" - wskazuje "GPC". "Emeryci są i będą istotną grupą wyborców. Zależą od instytucji publicznych, więc politykowi łatwo do nich dotrzeć. Poza tym, z powodu zmian demograficznych, na pewno nie będzie ich ubywać" - ocenił w swym komentarzu dla dziennika politolog Rafał Chwedoruk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • baca, 2017-08-30 23:10:02

  Do WK-wrocek: A czy dobrze wiesz, jak bezczelnie kupczył Tusk i dlaczego został premierem na II kadencję ? Bo zbajerował Polaków, że w Polsce będzie wydobywany gaz łubkowy i staniemy się wszyscy bogaci, jak szejkowie arabscy. A co po wyborach zrobił ? Wszystko, co się tylko dało, sprzedał kapitałowi... zachodniemu. Nawet kolejkę linową na Kasprowy Wierch sprzedał cwaniakom z Luksemburga. A ty tutaj coś mamroczesz na PiS o jakimś kupczeniu, baranie.  rozwiń
 • Teresa, 2017-08-30 20:56:07

  A czemu nie w 2017 roku takie 500 przydało by się na święta bożego narodzenia.
 • WK-wrocek, 2017-08-23 11:56:28

  Do dojony: niestety niewielu dostrzega ze to jest zwykłe "kupczenie".. .Przy okazji i megalomania... gdyby rozważano 500 zl dodatek miesięczny... - ale raz doroku...to po prostu "zapomoga" ...i tak to nazywajmy, prawdziwie.. Jestem jaknajbardziej za pomocą finansowa emerytom ...ale bez tej obłudnej agitacji politycznej ! Suwerenie nie bądż sprzedajny !!!  rozwiń