PARTNER PORTALU
 • BGK

Seniorzy drogo kosztują

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 stycznia 2013 - 07:41
Seniorzy drogo kosztują

Łódzkie, świętokrzyskie i śląskie to województwa, które starzeją się najszybciej. Nie mogą liczyć na dynamiczne inwestycje i będą spadały w rankingach atrakcyjności. A pieniędzy na pomoc społeczną potrzebują więcej.
Starzenie się mieszkańców dla samorządów oznacza rosnące wydatki na pomoc społeczną - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Najgorsza sytuacja jest w woj. łódzkim. Z danych GUS wynika, że w wieku poprodukcyjnym jest tam 19,5 proc. ludności, a w Łodzi prawie 25 proc. mieszkańców skończyło 65 lat. W ciągu 20 lat ich liczba wzrośnie o 45 proc.

Niewiele lepiej jest w woj. świętokrzyskim. W wieku poprodukcyjnym jest tu 18,6 proc. ludności

Jeśli dodać do tego zwiększenie się w 2035 r. liczby emerytów do 320,7 i liczbę 79 osób w wieku nieprodukcyjnym przypadających na 100 pracujących - świętokrzyskie będzie regionem ludzi starych, a koszty ich utrzymania będą wielkie.

Demografów niepokoi też szybkie starzenie się woj. śląskiego. W 2012 r. w wieku poprodukcyjnym było 18,1 proc. ludności, gdy rok wcześniej - 17,6 proc. - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • nie doszła emerytka, 2013-01-09 13:16:03

  Witam własnie ja jastem tego przykładem .Pracowałam w Wodociągach Zachodniopomorskich w Goleniowie na umwe zlecenie przedłuzano mi ja pracowałam w ochronie i za darmo sprzątalam biurowieci szatnie meskie.iteraz gdy mi sie umowa koczyła 31 grudnia obiecywano ze mi przedłuza az zaczely przyjezdzac z o...farta firmy ochraniarskie ja zaczełam sie dopytywac co jest grane bo wszystko tak po cichutku .Przyszła do mnie Pani kadrowa Reneta Tomaszewicz z klinisk i powiedziała ze bez komentarza zabym sie za mocno nie interesowała co sie dzieje w firmie a w tym czasie Pani Beata Banasiewicz dyr .wszykowała mi swiadectwo pracy i tak 8miesiecy do emerytury zosałam baz pracy i dowiedziałam sie w Nowy Rok Wieczorem ze nie pracuje .A tylko dlatego ze jadna z Pan na portierni b.paliła papierosy i było tak napalone ze nie mozna było wysiedziec i prosiłam pania dyrektor zeby cos z tym zrobiła a to sie odwrócilo przeciwko mi i prosze jak mozna człowieka ponizycz upodlic ,zniszczyc 8miesiecy przed samą emeryturą.I zasiłku nie mam ba miałam umowe smieciwa  rozwiń
 • kora, 2013-01-08 21:02:44

  nie wiem co tereska ma na myśli ale jedno jest pewne - seniorzy bardzo duuuużo kosztują!!!!!!!!!!
 • Teresa, 2013-01-08 19:12:17

  Dzięki pracy tych ludzi powstawały zakłady pracy, które w póżniejszych latach zostały sprzedane, zniknęły miejsca pracy a pieniądze z prywatyzacji zostały przejedzone. Wynagrodzenie obecnych "elit" niewspółmierne do nakładow pracy, umiejetności i możliwości budżetowych.