PARTNER PORTALU
 • BGK

Sesja ws. odwołania Krzysztofa Żuka: Prezydent oburzony stanowiskiem radnych PiS

 • MN    13 listopada 2016 - 18:11
Sesja ws. odwołania Krzysztofa Żuka: Prezydent oburzony stanowiskiem radnych PiS
"Jeszcze raz podkreślam, nie naruszyłem jakichkolwiek przepisów prawa skutkujących wygaśnięciem mojego mandatu" - pisze Krzysztof Żuk. (fot. umcs.pl)

• Agenci CBA zarzucili prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi złamanie prawa.
• W poniedziałek, 14 listopada, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta ws. wygaszenia mandatu prezydenta, którą zwołano na wniosek samego Żuka.
• Radni PiS zarzucili jednak prezydentowi miasta manipulowanie opinią publiczną i stwierdzili, że nie mają nawet czasu na zapoznanie się z dokumentami.
• Żuk w odpowiedzi wystosował oświadczenie, w którym stwierdza, że stanowisko radnych jest dla niego oburzające, a CBA de facto jest zarządzane przez polityków PiS.
CBA ustaliło, że prezydent Krzysztof Żuk łączył swoją funkcję z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Żuk odpowiada natomiast, że prawa nie złamał. Wnioskując o zwołanie nadzwyczajnej sesji tłumaczył, że chce jak najszybszego rozstrzygnięcia sprawy. To nie spodobało się radnym PiS, którzy zarzucili prezydentowi manipulację.

Na zwołanej w środę (9 listopada) konferencji prasowej, radni PiS mówili, że dostali zbyt mało czasu, aby zapoznać się z materiałami i podjąć decyzję w tak ważnej sprawie.

- Prezydent wytwarza atmosferę ataku na siebie, manipuluje opinią publiczną – mówił Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS.

W niedzielę, czyli dzień przed nadzwyczajną sesją, Krzysztof Żuk rozesłał do mediów kolejne oświadczenie, w którym odnosi się do stanowiska radnych.

„Z oburzeniem przyjąłem treść oświadczenia Radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy zarzucają mi manipulowanie opinią publiczną” – pisze Krzysztof Żuk w oświadczeniu z 13 listopada.„Przypomnijmy kilka faktów. Po pierwsze, kontrolowało mnie Centralne Biuro Antykorupcyjne, które dla PiS-u jest organem niezależnym, a w rzeczywistości na jego czele stoją politycy PiS. Po drugie, CBA w piśmie do Rady Miasta stwierdza, że w toku postępowania ujawniło fakt zasiadania przeze mnie w Radzie Nadzorczej PZU Życie SA. Tymczasem, nigdy nie ukrywałem tego faktu i informowałem o tym co roku w składanych oświadczeniach majątkowych. Po trzecie, ten niezależny w opinii PiS-u organ nie był zainteresowany posiadanymi przeze mnie opiniami prawnymi. Nie weryfikował również argumentów które podnosiłem, w tym nie przesłuchał ówczesnego Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego na okoliczność rekomendowania mnie do Rady Nadzorczej PZU Życie SA”. 

Żuk podkreśla w oświadczeniu, że zgodnie z obowiązującą procedurą dotyczącą stwierdzenia wygaśnięcia mandatu jest zobowiązany do przedstawienia na sesji Rady Miasta wyjaśnień przed podjęciem stosownej uchwały, co uczyni w najbliższy poniedziałek 14 listopada 2016 roku.

„Jeszcze raz podkreślam, nie naruszyłem jakichkolwiek przepisów prawa skutkujących wygaśnięciem mojego mandatu pochodzącego z powszechnej woli wyborców. Wypełniam swój mandat w duchu poszanowania prawa oraz odpowiedzialności przed mieszkańcami Lublina i będę to czynił tak długo, jak długo nie zmieni tego wola wyborców” – kończy w piśmie prezydent Lublina.

Nadzwyczajną sesję zaplanowano na godz. 17. W tym czasie przed ratuszem planowany jest wiec poparcia dla Żuka.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Lublina liczy 31 osób, w tym 15 radnych PiS i 16 radnych koalicji popierającej prezydenta (PO i ugrupowania Wspólny Lublin).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • ..., 2016-11-13 21:56:28

  Żeby być europejczykiem to dobrze jeść ośmiorniczki, ostrygi, homary i zapijać winem z Toskanii - więc o o co ten szum skoro pensja prezydencka nie wystarcza na taką europejskość...