PARTNER PORTALU
  • BGK

Sesja ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina - w poniedziałek

  • PAP/JS    9 listopada 2016 - 18:43
Sesja ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina - w poniedziałek
(fot. PTWP)

• Uchwała ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, któremu CBA zarzuciło złamanie ustawy antykorupcyjnej, będzie jedynym punktem nadzwyczajnej sesji rady miasta w poniedziałek w Lublinie.
• O tej samej porze planowany jest wiec poparcia dla Żuka.
Przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk, na wniosek prezydenta Lublina, zwołał nadzwyczajną sesję rady, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek. W porządku obrad jest podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina, o co wnioskuje CBA.

Kowalczyk powiedział, że o nadzwyczajnej sesji radni zostali poinformowani w środę rano, także telefonicznie. Otrzymali też stosowne dokumenty - wniosek CBA, projekt uchwały i wniosek prezydenta o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Żuk wnioskując o zwołanie sesji tłumaczył, że chce jak najszybszego rozstrzygnięcia sprawy. "Skoro wpłynął wniosek (od CBA), to proszę radę o jak najszybsze rozpatrzenie go. Nie mam nic do ukrycia, stąd poprosiłem o zwołanie nadzwyczajnej sesji, żeby tę sprawę radni mogli rozstrzygnąć. Nie złamałem ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby publiczne" - podkreślił prezydent.

W poniedziałek 14 listopada w czasie, gdy będzie się odbywała sesja nadzwyczajna, przed Ratuszem planowany jest wiec poparcia dla Żuka. Stosowny wniosek w sprawie tego zgromadzenia do służb miejskich złożył przedstawiciel społecznego komitetu poparcia dla Żuka, sportowiec, trzykrotny mistrz świata w karate Daniel Iwanek.

"Zapraszamy wszystkich chętnych. Prezydent Żuk zrobił dla naszego miasta bardzo dużo, to widać. Potrzebujemy wszystkich na Placu Łokietka przed Ratuszem. Przyjdźcie i wspierajcie naszego prezydenta" - powiedział Iwanek dziennikarzom.

Na wiec zapraszali też radni klubów PO i Wspólny Lublin. Jak mówił Kowalczyk, manifestacja ma być odpowiedzią na liczne, spontaniczne działania mieszkańców wyrażających poparcie dla prezydenta m.in. w internecie, na portalach społecznościowych. "To jest wiec poparcia, a nie przeciwko komuś" - podkreślił.

W 31-osobowej Radzie Miasta Lublin popierająca prezydenta koalicja PO i ugrupowania Wspólny Lublina ma 16 radnych, zaś PiS - 15.

Radni PiS apelowali o przesunięcie głosowania nad uchwałą ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta na sesję, zwołaną w normalnym trybie, która ma się odbyć 17 listopada.

Przewodniczący klubu PiS Tomasz Pitucha tłumaczył, że radni chcą mieć więcej czasu, aby zapoznać się z dokumentacją i mieć możliwość analizy tych dokumentów pod kątem prawnym. "Mamy procedować nad tak ważnym wnioskiem, jakim jest los prezydenta miasta Lublin. Ani miasto Lublin, ani mieszkańcy nie zasługują na to, aby w takim trybie procedować nad tą sprawą" - mówił Pitucha.

Żuk powiedział, że na sesji 17 listopada ma się rozpocząć debata nad budżetem Lublina na 2017 rok i chciałby, żeby radni wtedy "rozpoczęli dyskusję nad rzeczami ważnymi dla mieszkańców", a wcześniej rozstrzygnęli kwestie, "które mają, oczywiście, wymiar polityczny". Jego zdaniem radni mogą się zapoznać z wnioskiem CBA. "Tam nie ma nic, czego nie można przeczytać w 5 minut" - dodał Żuk.

Wniosek CBA ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta to efekt kontroli, w której CBA ustaliło, że Żuk - wbrew zakazowi - łączył swoją funkcję z zasiadaniem radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Był członkiem tej rady nadzorczej od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r., osiągał z tego źródła dochody - według CBA - ponad 260 tys. złotych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.