PARTNER PORTALU
  • BGK

Siła nabywcza, rozporządzalny dochód per capita: Jak wypadamy na tle krajów europejskich?

  • MN    22 listopada 2016 - 11:28
Siła nabywcza, rozporządzalny dochód per capita: Jak wypadamy na tle krajów europejskich?
Badanie GfK Purchasing Power Europe 2016 objęło 42 kraje. Tak wyglądają wyniki w Polsce (fot. GfK)

• Istnieje duże zróżnicowanie w sile nabywczej Polaków między wschodem a zachodem w kraju.
• Miastem o najwyższej sile nabywczej w Polsce jest Warszawa. Jeśli chodzi o powiaty: tylko 19 z 380 z nich posiada siłę nabywczą o przynajmniej 20 proc. wyższą niż krajowa średnia.
• W rankingu krajów europejskich Polska pod tym względem zajmuje 29 miejsce.
• Dane pochodzą z badania w 42 krajach, jakie przeprowadziła firma GfK.
Siła nabywcza mieszkańców Polski per capita wynosi 6 366 euro (27 397 zł) w 2016 roku. Polska dysponuje 47 proc. średniej europejskiej siły nabywczej, co lokuje nasz kraj na 29 miejscu wśród państw europejskich – wylicza GfK w badaniu „Purchasing Power Europe 2016”.

Siła nabywcza jest miernikiem rozporządzalnego dochodu per capita po odjęciu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, jednak z uwzględnieniem wszelkich świadczeń otrzymywanych od państwa. Pojęcie siły nabywczej stosowane przez autorów raportu odnosi się do nominalnego dochodu rozporządzalnego, czyli podane wartości nie uwzględniają inflacji. Badanie opiera się na statystycznych danych dotyczących dochodów, stawek podatkowych, wysokości świadczeń społecznych oraz na prognozach instytutów ekonomicznych.

Jak podaje GfK, warszawiacy, czyli mieszkańcy regionu o najwyższej sile nabywczej, mają do dyspozycji 11 651 euro (50 142 zł). Jest to średnio o 83 proc. wyższa siła nabywcza niż średnia dla kraju, ale jednocześnie to o 15 proc. mniej niż średnia europejska.

Według raportu 19 z 380 powiatów posiada siłę nabywczą o przynajmniej 20 proc. wyższą niż krajowa średnia. Z kolei w 103 powiatach siła nabywcza jest o 20 proc. lub więcej mniejsza od średniej. W powiecie przysuskim siła nabywcza jest najniższa w Polsce i wynosi zaledwie 66,5 proc. krajowej średniej per capita, z kolei w powiecie grójeckim jest najbardziej zbliżona do krajowej średniej, która wynosi 100 proc.

Na przedstawionej poniżej grafice czerwone pola obrazują wysoki poziom siły nabywczej. Ten, jak widać, występuje tylko w dużych aglomeracjach. We wschodniej części Polski poziom siły nabywczej jest dramatycznie niski. W pozostałych regionach dominuje poziom średni. (aby powiększyć grafikę, kliknij prawym przyciskiem myszy i otwórz ją w nowej zakładce)

Badanie podaje siłę nabywczą na osobę w skali roku w euro lub w postaci wartości indeksu. Według definicji siła nabywcza to wydatki konsumentów pokrywające koszty związane z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, na media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport i wydatki konsumpcyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • oszolom z radia maryja, 2016-12-05 14:05:46

    oto najlepszy komentarz do rządów lewicy i liberałów w tym w szczegóilności PO z PSLem. I mamy też odpowiedź na to dlaczego tzw elity w ubr przegrały wybory
  • kuj pom, 2016-11-26 15:00:41

    Jeszcze kilka lat władania Torunia w kuj-pom i Polska B będzie w centrum kraju ;D