PARTNER PORTALU
  • BGK

Silny wiatr nad Polską, śląskie: Brak prądu i utrudnienia na kolei

  • PAP/AT    30 stycznia 2018 - 08:59
Silny wiatr nad Polską, śląskie: Brak prądu i utrudnienia na kolei
Wiatr w Polsce: Utrudnienia na kolei (fot.pixabay.com)

Wiatr wiejący od poniedziałku (29 stycznia) spowodował awarie prądu w woj. śląskim. We wtorek (30 stycznia) rano ponad 5,5 tys. odbiorców nie miało energii elektrycznej. Zablokowana została linia kolejowa Gliwice Łabędy – Taciszów. Strażacy interweniowali kilka razy.
  • Uszkodzenia infrastruktury energetycznej miały w tym czasie miejsce w pięciu rozrzuconych na terenie województwa powiatach.
  • Zablokowana została linia kolejowa Gliwice Łabędy – Taciszów.
  • Z ostrzeżeń służb meteorologicznych wynikało, że wiatr osiągający w porywach do ok. 80-90 km/h może w tym regionie wiać do ok. godz. 15.

Jak wynika porannej informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego, uszkodzenia infrastruktury energetycznej miały w tym czasie miejsce w pięciu rozrzuconych na terenie województwa powiatach.

W gminie Godów w powiecie wodzisławskim awarie obejmujące łącznie 40 stacji energetycznych spowodowały na brak dostaw prądu do ok. 2,3 tys. odbiorców. W mieście Świętochłowice awarie o zasięgu 12 stacji skutkowały brakiem energii dla ok. 1,6 tys. odbiorców, a w gminie Jeleśnia w powiecie żywieckim awarie łącznie obejmujące 15 stacji - brakiem dostaw do 1,3 tys. odbiorców.

Uszkodzenia sieci energetycznej na mniejszą skalę miały też miejsce w gminie Chybie w powiecie Cieszyńskim oraz gminie Przystajń w powiecie kłobuckim. Energetycy szacowali, że większość uszkodzeń powinna zostać usunięta jeszcze we wtorek przed południem.

Podobnie zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, pracował we wtorek rano nad udrożnieniem szlaku kolejowego Gliwice Łabędy - Taciszów. To główna linia E30 między Katowicami, a Kędzierzynem-Koźlem. Utrudnienia dotyczyły tam przewoźników Przewozy Regionalne i PKP IC. Po godz. 6. udrożniono tam jeden z dwóch torów.

Czytaj też: Podlaskie: Pół tysiąca mieszkańców bez prądu

Zamknięty pozostawał również we wtorek rano szlak kolejowy Wisła Głębce - Katowice na odcinku Ustroń Polana - Pszczyna. Samorządowy przewoźnik Koleje Śląskie wprowadził tam autobusową komunikację zastępczą. Kolejarze przewidywali usunięcie tam zakłóceń - do godziny ok. 09.30

Według informacji o utrudnieniach umieszczanych przez służby dyspozytorskie Kolei Śląskich na stronie internetowej tego przewoźnika, całkowicie odwołany we wtorek został pociąg z Wisły do Katowic sprzed godziny 5. a także jadący nieco później w przeciwnym kierunku: na odcinku Ustroń Polana - Wisła Głębce.

We wtorek rano bez przeszkód operowało lotnisko Katowice. Do chwili publikacji porannego raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim interweniowała w związku z wiatrami kilka razy.

Z ostrzeżeń służb meteorologicznych wynikało, że wiatr osiągający w porywach do ok. 80-90 km/h może w tym regionie wiać do ok. godz. 15.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.