PARTNER PORTALU
  • BGK

Siódma rocznica katastrofy smoleńskiej: Kwiaty na grobach ofiar w woj. śląskim

  • PAP/MN    10 kwietnia 2017 - 10:27
Siódma rocznica katastrofy smoleńskiej: Kwiaty na grobach ofiar w woj. śląskim
W Katowicach, Będzinie i Częstochowie modlono się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. (fot. pixabay)

W siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej upamiętniono ofiary pochowane na cmentarzach w woj. śląskim.
• Bliscy, współpracownicy, przedstawiciele władz i służb mundurowych 10 kwietnia składają wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, spoczywających na cmentarzach w woj. śląskim - Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka i Janusza Kochanowskiego.

• Grób dziennikarki i senator Krystyny Bochenek na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza odwiedzili jej bliscy oraz przedstawiciele urzędów - marszałkowskiego i wojewódzkiego.

• Modlono się też na grobach b. posła Grzegorza Dolniaka, spoczywającego na cmentarzu w Będzinie i b. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, pochowanego na cmentarzu Kule w Częstochowie.

W siódmą rocznicę katastrofy grób dziennikarki i senator Krystyny Bochenek odwiedzili jej bliscy oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy w asyście wojskowej złożyli kwiaty w imieniu premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy.

Obecni byli znajomi i współpracownicy Bochenek - m.in. b. minister edukacji Krystyna Szumilas i b. minister sprawiedliwości Borys Budka - a także przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i uczniowie. Modlili się w intencji Krystyny Bochenek i pozostałych ofiar katastrofy. Za pamięć podziękował zgromadzonym mąż dziennikarki - prof. Andrzej Bochenek.

"Jeżeli chodzi o naszą śląską ziemię, to pani Krystyna Bochenek była osobą na pewno wyjątkową. Trudno znaleźć następców - w ogóle nie ma co szukać. Wszystko, co robiła, robiła dla Śląska" - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Zaznaczył, że choć los przerwał jej działania, zainicjowane przez nią liczne akcje wciąż trwają.

W poniedziałek modlono się też na grobach b. posła Grzegorza Dolniaka, spoczywającego na cmentarzu w Będzinie i b. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, pochowanego na cmentarzu Kule w Częstochowie. Na Placu Katyńskim w tym mieście uczestnicy uroczystości oddali hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Zapalone zostały też znicze przy dębach poświęconych prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Kwiaty zostały też złożone pod tablicą upamiętniającą Sławomira Skrzypka, przytwierdzoną do ściany VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, której absolwentem jest b. prezes NBP.

Czytaj też: Siódma rocznica katastrofy smoleńskiej: Uroczystości w Warszawie i na Pomorzu

Krystyna Bochenek (1953-2010) była cenioną dziennikarką Polskiego Radia Katowice, a później wicemarszałkiem Senatu. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn i inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny.

Od 2011 r. działa fundacja im. Krystyny Bochenek, która wspiera inicjatywy kontynuowane przez współpracowników dziennikarki, współorganizując je lub udzielając im patronatów. Od kilku lat współorganizuje też Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.