PARTNER PORTALU
  • BGK

Siódma rocznica katastrofy smoleńskiej: Uroczystości w Warszawie i na Pomorzu

  • PAP/MN    10 kwietnia 2017 - 09:34
Siódma rocznica katastrofy smoleńskiej: Uroczystości w Warszawie i na Pomorzu
Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. (fot. Twitter/PiS)

W Polsce odbywają się uroczyści w związku z 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej.
• W siódmą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem odbywają się uroczystości z udziałem m.in. polityków, samorządowców, rodzin ofiar i duchownych.

• Hołd ofiarom oddano na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. W wydarzeniu wzięła udział prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

• Przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, w którym wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

• Z kolei na Pomorzu złożono kwiaty pod pomnikiem działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i "Solidarności" Anny Walentynowicz w Gdańsku.

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali w poniedziałek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed siedmiu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

W uroczystości, zorganizowanej przez władze Warszawy przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar oraz władz państwowych i samorządowych, m.in: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), szef NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz parlamentarzyści.

Ceremonia, z udziałem wojskowej asysty honorowej, rozpoczęła się od minuty ciszy oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, a ekumeniczną modlitwę odmówili biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, naczelny kapelan Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, bp Mirosław Wola oraz prawosławny ordynariusza WP bp Jerzy Pańkowski. Następnie przed pomnikiem delegacje złożyły wieńce i znicze. O godz. 8.41 trębacz odegrał utwór "Cisza".

Z kolei przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie. W apelu wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, ministrowie, bliscy rodzin ofiar katastrofy. Na początku Apelu odegrano hymn Polski.

Uroczystości z okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się także m.in. na Pomorzu. W poniedziałek rano złożono kwiaty pod pomnikiem działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i "Solidarności" Anny Walentynowicz w Gdańsku. Uczczono też inne pochowane w Trójmieście ofiary katastrofy smoleńskiej.

Delegacja władz miasta - prezydent Paweł Adamowicz i przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek - złożyła kwiaty na grobach Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego i Anna Walentynowicz na cmentarzu Srebrzysko. Uczcili też pamięć Macieja Płażyńskiego pochowanego w Bazylice Mariackiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.