PARTNER PORTALU
  • BGK

Skazany za korupcję były prezydent Tarnowa odwołał się od decyzji sądu

  • PAP/TK    22 lutego 2018 - 14:30
Skazany za korupcję były prezydent Tarnowa odwołał się od decyzji sądu
Ryszard Ścigała wnioskuje o odroczenie kary ze względu na konieczność opieki nad najbliższymi (Fot. pixabay)

Sąd Rejonowy w Brzesku nie zgodził się na odroczenie wykonania kary Ryszarda Ścigały, skazanego za korupcję byłego prezydenta Tarnowa. Jego obrońcy złożyli także kasację wyroku skazującego do Sądu Najwyższego.
  • Sąd nie zgodził na się na odroczenie wykonania kary dla Ryszarda Ścigały, byłego prezydenta Tarnowa.
  • Ryszard Ścigała w listopadzie ub.r. został prawomocnie skazany na trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności za przyjęcie 70 tys. zł łapówki od firmy Strabag.
  • Ryszard Ścigała przebywał w areszcie od 27 września 2013 r. do końca marca 2014 roku. Został wtedy zwolniony po wpłaceniu 450 tys. zł poręczenia majątkowego.

 

Obrońcy Ryszarda Ścigały złożyli także kasację do Sądu Najwyższego od wyroku skazującego. Do sądu trafiła również ich skarga na uchylenie w apelacji wyroku sądu pierwszej instancji w zakresie remontu ul. Kryształowej i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Czytaj także: Ryszard Ścigała, proces: były prezydent Tarnowa nie przyznaje się do winy

Na początku lutego Sąd Rejonowy w Brzesku odmówił byłemu prezydentowi Tarnowa Ryszardowi Ścigale, skazanemu prawomocnie na 3 lata więzienia za przyjęcie 70 tys. zł łapówki, odroczenia wykonania kary.

Były prezydent we wniosku o odroczenie na rok wykonania kary wskazywał na konieczność sprawowania opieki nad osobami mu najbliższymi z powodu ich bardzo złego stanu zdrowia. Dlatego - argumentował - jego obecność w domu jest konieczna.

Sąd argumentując swoją odmowną decyzję zaznaczył, że skazany nie jest jedyną osobą, na której ciąży obowiązek zajmowania się wymienianymi we wniosku najbliższymi. Argumentował też, że z wywiadu środowiskowego wynika, iż osoby te mają zapewnioną taką opiekę.

Zdaniem sądu Ryszard Ścigała może też zapewnić byt najbliższym na czas odbywania kary, bowiem dysponuje częścią kwoty ze zwolnionego zabezpieczenia majątkowego, a także sporym majątkiem, na który składają się m.in. udziały w nieruchomościach, akcje spółek i pojazdy. Dlatego sąd nie zgodził się na odroczenie wykonania kary.

Ryszard Ścigała złożył zażalenie na to postanowienie. Zostanie ono w marcu rozpoznane przez Sąd Okręgowy w Tarnowie w wydziale penitencjarnym.

Czytaj także: Były prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała skazany na 3 lata za korupcję

Ryszard Ścigała w listopadzie ub.r. został prawomocnie skazany na trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności za przyjęcie 70 tys. zł łapówki od firmy Strabag. Ponadto sąd ukarał byłego prezydenta grzywną w wysokości 12,5 tys. oraz zakazał mu na 8 lat zajmowania stanowisk kierowniczych w instytucjach publicznych.

Jednocześnie sąd uniewinnił byłego prezydenta w wątku dotyczącym niedopełnienia obowiązków przy remoncie nawierzchni kilku tarnowskich ulic. Do ponownego rozpoznania przekazał z kolei wątek dotyczący niedopełnienia przez byłego prezydenta obowiązków przy inwestycji związanej z ulicą Kryształową.

Ryszard Ścigała przebywał w areszcie od 27 września 2013 r. do końca marca 2014 roku. Został wtedy zwolniony po wpłaceniu 450 tys. zł poręczenia majątkowego. Warunkiem odzyskania wolności był także zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w wykonywaniu czynności prezydenta Tarnowa. W ostatnich wyborach samorządowych b. prezydent miasta wybrany został tarnowskim radnym miejskim. W wyniku prawomocnego wyroku Ścigała utraci mandat w Radzie Miasta Tarnowa.

W marcu 2014 r. do mediów trafiła pisemna prośba Ścigały o podawanie w publikacjach dotyczących sprawy jego pełnego nazwiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.