PARTNER PORTALU
  • BGK

Składanie wniosków o 500 plus: Od 2018 r. będą zmiany. Jakie?

  • PAP/AT    30 sierpnia 2017 - 10:56
Składanie wniosków o 500 plus: Od 2018 r. będą zmiany. Jakie?
Od 2018 r. wnioski online o 500 plus będzie można składać już od 1 lipca (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl)

W 2018 roku wprowadzona zostanie zmiana w składaniu wniosków o 500 plus.
• W przyszłym roku wprowadzona zostanie jedna zmiana w składaniu wniosków o 500 plus - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Te w wersji online będzie można składać od 1 lipca, miesiąc wcześniej niż w tradycyjny sposób - zaznaczyła.

• Przypomniała też, że ujednolicone zostały terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze z programu "Rodzina 500 plus" oraz o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego.

Na 25 sierpnia, jak przypomniała w radiowej Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, złożonych zostało ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie 500+, z czego niemalże jedna trzecia - 437 tys. - online. "Rodzice składają wnioski, liczą na 500+. Oczywiście najbardziej chcieliby, aby nie było przerwy w płatnościach, stąd duża złożonych wniosków w tym pierwszym miesiącu, w którym składany wnioski na nowy okres świadczeniowy" - dodała.

"Mówię o danych z 25 sierpnia, a wiemy, że lawinowo wzrasta liczba wniosków składanych w ostatnich dniach sierpnia. Pamiętajmy też o tym, że spokojnie możemy składać wnioski we wrześniu i październiku i świadczenie nam nie przepadnie. Dostaniemy je z wyrównaniem. Ale też warto pamiętać, że (...) mimo, że wniosek był złożony we wrześniu, gmina może dokonać płatności w październiku" - podkreśliła.

Czytaj też: Nowy okres zasiłkowy: By dostać 500 plus konieczny ponowny wniosek. Jak?

Zdaniem minister niewiele osób nie wie, że od 1 października rozpocznie się nowy okres zasiłkowy dla programu 500+, i dlatego należało ponowić wnioski, aby uzyskać świadczenia. "Znacząco poprawia się droga składania wniosków przez internet. To znacznie większy udział, niż był 1 kwietnia 2016 roku, kiedy startowaliśmy. Papierowa droga jest dominująca, ale po ilości składanych wniosków widzimy, że zainteresowanie składaniem wniosków online w ostatnich dniach jest zwiększone" - skomentowała Rafalska.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie jedna zmiana dot. składania wniosków - te w wersji online będzie można składać wcześniej, od 1 lipca, a pozostałe jak teraz, od 1 sierpnia. Przypomniała prócz tego, że ujednolicono terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze z programu "Rodzina 500 plus" oraz o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego. Jak mówiono, uszczelniony został także system przyznawania środków.

"Mówimy tu o doprecyzowaniu sposobu ustalania dochodu działalności gospodarczej opodatkowanej w formach ryczałtu, a także o opiece naprzemiennej (...). Doprecyzowaliśmy przepisy regulujące utratę i uzyskiwanie dochodu, ale ten przepis będzie miał znaczenie w trakcie trwania okresu świadczeniowego. Mówimy tu też o tym, że osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka muszą mieć ustalone prawo do alimentów. (...) Chcemy też prowadzić weryfikację miejsca zamieszkania, tak żeby osoby mieszkające, pracujące i przebywające z dziećmi za granicą, nie pobierały tego świadczenia. Warunkiem jego otrzymywania jest miejsce zamieszkania. Trzeba mieszkać w Polsce, żeby otrzymywać to świadczenie" - powiedziała.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.