PARTNER PORTALU
  • BGK

Skracanie wieku emerytalnego przeczy trendom demograficznym

  • PAP/JL    2 marca 2016 - 09:48
Skracanie wieku emerytalnego przeczy trendom demograficznym
Prof. Elżbieta Mączyńska uważa, że skracanie wieku emerytalnego to jeden ze słabszych punktów w programie rządu PiS. Fot. Pixabay.com

Szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska uważa, że skracanie wieku emerytalnego to jeden ze słabszych punktów w programie rządu PiS.
Według prof. Mączyńskiej wiek emerytalny powinien być wydłużany, a nie skracany, jednocześnie powinien być bardziej elastyczny i dawać wybór pracownikowi, kiedy przejdzie na emeryturę. Kluczowa jest w jej ocenie dbałość o rynek pracy – o to, by pracownik w wieku okołoemerytalnym nie obawiał się utraty zatrudnienia.

Czytaj też: Polityka senioralna powinna być w centrum uwagi rządu

– Skracanie wieku emerytalnego jest ekonomicznie, społecznie i demograficznie niesłuszne. Dużo ważniejsze są działania na rzecz takiego rozwoju rynku pracy, by ludzie nie mieli obawy o utratę pracy. A to zależy od ogólnego rozwoju gospodarki, polityki społeczno-demograficznej, polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, polityki mieszkaniowej i wielu innych czynników – wylicza prof. Elżbieta Mączyńska.

Wskazuje także, że coraz mniej jest zawodów wymagających pracy fizycznej.

– Nie ma już podziału na pracownika fizycznego i umysłowego, bo coraz więcej zawodów jest nasyconych różnymi technologiami, które wyręczają człowieka w pracach uciążliwych. W związku z tym może być lepiej wykorzystany potencjał intelektualny – wyjaśnia prof. Elżbieta Mączyńska.

Mączyńska podkreśla, że bardzo ważne jest tworzenie sprzyjającego seniorom otoczenia, w którym mogliby optymalnie wykorzystać swój potencjał zawodowy.

– To jest niezbędne w każdym kraju, w którym społeczeństwo się starzeje – wskazuje prof. Mączyńska.

Premier Beata Szydło poinformowała w ostatnich dniach, że rząd jest przygotowany, by w tym roku przyjąć projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny. Zdaniem premier obniżenie wieku emerytalnego to jedno z głównych zobowiązań wyborczych PiS, a także prezydenta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.