PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk będzie promować muzea regionu

  • PAP    18 lutego 2016 - 11:52
Śląsk będzie promować muzea regionu
Dyrektor świętochłowickiego muzeum zaproponowała utworzenie Śląskiej Karty Muzealnej. Na zdjęciu Muzeum Śląskie. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

Z propozycją zintegrowania działań związanych z promocją muzeów w woj. śląskim wystąpiła m.in. na sejmikowej komisji kultury dyrektor Muzeum Powstań Śląskich. W regionie jest ok. 60 różnorodnych placówek muzealnych. Województwo jest organizatorem dla kilku z nich.
- Każde z nich promuje się samo, tymczasem konieczna jest integracja tych działań - powiedziała dyrektor Muzeum Powstańców Śląskich w Świętochłowicach oraz radna sejmiku Halina Bieda.

Dyrektor świętochłowickiego muzeum zaproponowała utworzenie Śląskiej Karty Muzealnej, której celem byłoby m.in. oferowanie korzystnych cen biletów do instytucji muzealnych na terenie województwa śląskiego; taka karta - jak dodała - miałaby również pełnić funkcję informacyjną o muzeach w regionie. Druga propozycja dotyczy zintegrowania tych działań w ramach tzw. Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP) funkcjonującej w regionie od kilku miesięcy.

- O tych propozycjach mówiłam m.in. podczas posiedzenia sejmikowej komisji kultury w Urzędzie Marszałkowskim. Trzeba pomyśleć nad sposobem informowania o ofercie muzealnej, to dotyczy zarówno muzeów miejskich jak i marszałkowskich. W województwie, biorąc pod uwagę ofertę, mamy sporą różnorodność, każda placówka ma też inną specyfikę. Taka karta byłaby przede wszystkim dobrym rozwiązaniem promocyjnym, aby zwiedzający wiedzieli co można i warto zobaczyć z regionie - powiedziała Bieda.

Dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Przemysław Smyczek powiedział PAP, że rozwiązaniem byłoby poszerzenie karty ŚKUP, która zaczęła już funkcjonować w regionie jako nośnik elektronicznych biletów okresowych w pojazdach komunikacji miejskiej jeżdżących na zlecenie KZK GOP.

- Tworzenie nowych kart jest niepotrzebne, lepiej oprzeć się na narzędziach już stosowanych - mam tu na myśli ŚKUP - powiedział Smyczek.

Dodał, że wzmacnianie funkcji karty ŚKUP o kolejne zadania "na pewno" będzie dobrym rozwiązaniem.

- Na początek możemy dodać muzea. To dobry pomysł. Karta może nawet objąć wejścia do teatrów. Do ŚKUP można dołączać z biegiem czasu kolejne funkcje - powiedział i dodał, że w marcu zajmą się tą kwestią na kolejnym posiedzeniu komisji edukacji, nauki i kultury sejmiku woj. śląskiego.

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to przedsięwzięcie organizatora komunikacji miejskiej w aglomeracji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Obok Związku w różnym zakresie w projekcie ŚKUP uczestniczą samorządy miast regionu.

Zdaniem dyrektor Muzeum Śląskiego Alicji Knast "sieciowanie usług turystycznych" jest potrzebne i finansowo korzystne: po pierwsze dla zwiedzających (tańsze bilety) a po drugie - dla instytucji (m.in. dzięki wspólnemu prowadzeniu działań promocyjnych).

- W Polsce wciąż za mało placówek muzealnych działa wspólnie; przeważa głębokie przekonanie o odrębności, a tym samym działanie w pojedynkę - powiedziała Knast.

Jako dobry - choć jeden z nielicznych - przykład projektu łączącego różne instytucje dyrektor Knast wskazała obejmujący 36 obiektów Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

- Podmioty te - nie tylko publiczne, także prywatne - czują potrzebę przynależności do sieci, dzięki temu szlak jest rozpoznawalny i tym samym jest bardziej efektywny - wskazała Knast.

Jednak sam proces m.in. ustalenia ceny biletu czy podziału zysku między placówkami, może być zdaniem Knast długotrwały.

- Muzea podlegają różnym organizatorom np. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwu Śląskiemu, pojedynczym gminom czy osobom prywatnym. W związku z tym konieczne jest nie tylko ustalenie kwoty biletu, ale i porozumienie dotyczące działania sieci oraz sposobu rozliczania się pomiędzy podmiotami - wyjaśniła dyrektor.

W regionie jest ok. 60 różnorodnych placówek muzealnych prowadzonych m.in. przez miasta i gminy, stowarzyszenia i osoby prywatne. Województwo Śląskie jest organizatorem lub współorganizatorem kilku instytucji muzealnych w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.