PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: Stany alarmowe na rzekach przekroczone. Pogotowie przeciwowodziowe w miastach

  • PAP/AT    22 września 2017 - 10:15
Śląsk: Stany alarmowe na rzekach przekroczone. Pogotowie przeciwowodziowe w miastach
W kilku miastach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe (fot.pixabay.com)

W woj. śląskim poziom wód w rzekach osiągnął bardzo wysoki poziom. Przekroczone zostały stany alarmowe i ostrzegawcze.
• Po ulewach, jakie przeszły nad woj. śląskim minionej doby, poziom wód w rzekach osiągnął bardzo wysoki poziom. 

• W siedmiu miejscach przekroczone są stany alarmowe, ostrzegawcze – w 18.

• Najgorzej jest na południu regionu m.in. w pow. żywieckim woda podmyła drogę odcinając 20 domów.

W kilku samorządach od czwartkowego (21 września) popołudnia i wieczora obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Chodzi o miasto Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, gminę Łękawica, a także powiaty: bielski, bieruńsko-lędziński, cieszyński, pszczyński i żywiecki.

Jak podało w piątek (22 września) rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, minionej doby strażacy interweniowali w regionie 143 razy. Większość zgłoszeń związana była z wypompowywaniem wody. Najwięcej interwencji odnotowano w Żywcu (42), Bielsku (37) i Cieszynie (17).

Czytaj też: Najpierw nawałnice, teraz powódź?

W Żabnicy (pow. żywiecki) podmyta została droga gminna na długości ok. 30-40 m. Jezdnia zapadła się tam na całej szerokości, odcinając dojazd do 20 domów z 80 osobami. Jak podały wojewódzkie służby kryzysowe, na miejscu są dwa zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Z danych WCZK wynika, że w piątek rano poziom wód w rzekach na terenie woj. śląskiego w siedmiu miejscach przekroczył stany alarmowe. Najgorzej sytuacja wygląda w Goczałkowicach, gdzie na Wiśle stan alarmowy przekroczony został o 62 cm. Stany alarmowe przekroczone zostały też na Wiśle w Skoczowie oraz rzekach: Brynica w pow. tarnogórskim , Koszarawa w pow. żywieckim, Pszczynka w pow. pszczyńskim, Biała w mieście Bielsko-Biała, Iłownica w pow. bielskim.

Stany ostrzegawcze przekroczono w 18 miejscach w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, będzińskim, cieszyńskim, pszczyńskim, raciborskim, żywieckim oraz w mieście Bielsko-Biała.

W większości z tych miejsc - wynika z podanych informacji - poziom wód ma się zmniejszać lub utrzymywać na tym samym poziomie.

Trend wznoszący dotyczy jedynie Odry w pow. raciborskim (przekroczone już stany ostrzegawcze) i Brynicy w stacji Brynica w pow. tarnogórskim (tam stan alarmowy przekroczony jest już o 6 cm).

Synoptycy nadal przewidują w woj. śląskim opady deszczu, choć już nie tak intensywne jak wcześniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.