PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląska Partia Regionalna chce wiosną prezentować postulaty programowe

 • PAP/rs    24 stycznia 2018 - 16:12
Śląska Partia Regionalna chce wiosną prezentować postulaty programowe
Chcemy być szybko gotowi z programem, który można realizować w granicach obowiązującego prawa - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ. (Fot. mat. pras.)

Wiosną br. Śląska Partia Regionalna, będąca obecnie w trakcie procedury rejestracji, zamierza rozpocząć szeroką prezentację postulatów programowych. Mają one w pierwszej fazie działań koncentrować się na szczeblu regionalnym i obejmować m.in. edukację i transport publiczny.
 • - Pracujemy z naszymi ekspertami, bo chcemy być szybko gotowi z programem, który można realizować w granicach obowiązującego prawa. Będzie w nim wiele m.in. o transporcie publicznym oraz edukacji - powiedział Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.
 • - Wpompowanie nie wiadomo jakiej ilości pieniędzy w badania nad elektrycznym autem nie stworzy innowacyjnej gospodarki. Najpierw trzeba wychować do innowacyjnego myślenia - dodał Gorzelik.

O zamiarach partii poinformował Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, głównej siły tworzącej obecnie Śląską Partię Regionalną.

Koordynatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że celem nowej partii, której wniosek o rejestrację trafił do sądu w październiku ub. roku, ma być jak najszerzej rozumiana samorządność i działalność na rzecz regionu - przy zanegowaniu separatyzmu. Sygnalizują, że głównym celem wyborczym ŚPR będzie regionalny sejmik.

Pierwotnie pomysłodawcami Śląskiej Partii Regionalnej i twarzami związanego z nią projektu byli pełniący m.in. funkcję członka zarządu woj. śląskiego wiceprzewodniczący RAŚ Henryk Mercik oraz szef Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Pomysł utworzenia ŚPR obaj ogłosili wspólnie w połowie ub. roku.

W listopadzie Franki został wybrany wiceprzewodniczącym katowickich struktur PO. Wobec tego Komitet Założycielski ŚPR poinformował, że organizacja podziękowała Frankiemu za współpracę, a lider RAŚ Jerzy Gorzelik zapowiedział, że "zamierza w większym stopniu zaangażować się w budowę" nowej partii.

Następnie grupa 13 członków-założycieli ŚPR wywodząca się ze środowiska ZG i innych śląskich organizacji zrezygnowała z dalszego angażowania się w tworzenie partii. W reakcji przedstawiciele RAŚ zadeklarowali, że ŚPR powstanie - jeżeli pomyślnie przejdzie proces rejestracji. Zapewniali też, że w strukturach nowej partii nie pozostali wyłącznie członkowie tej organizacji.

W środę lider RAŚ powiedział, że twórcy ŚPR odbywają obecnie spotkania w terenie (dotąd takie miały miejsce m.in. w Tarnowskich Górach i Katowicach; po feriach planowane są w Rudzie Śląskiej czy Rybniku). Trwają też prace programowe, z udziałem ekspertów.

- Pracujemy z naszymi ekspertami, bo chcemy być szybko gotowi z programem, który można realizować w granicach obowiązującego prawa. Będzie w nim wiele m.in. o transporcie publicznym oraz edukacji - nie tylko edukacji regionalnej - i zdecydowanie konkretniej, niż w programach innych partii. Uważamy że edukacja jest tak naprawdę drogą do budowy otwartego społeczeństwa i nowoczesnej gospodarki - zaznaczył Gorzelik.

- Wpompowanie nie wiadomo jakiej ilości pieniędzy w badania nad elektrycznym autem nie stworzy innowacyjnej gospodarki. Najpierw trzeba wychować do innowacyjnego myślenia - nie jesteśmy tu odkrywcami, zrozumieli to np. Finowie. Ich przejście ze statusu peryferyjnego do rdzenia europejskiej gospodarki dokonało się w wyniku tego, co u nas zupełnie zaniedbano, czyli rozsądnej, długofalowej reformy oświaty - ocenił przewodniczący RAŚ.

Pytany o trwający proces rejestracji Gorzelik wskazał, że warszawski sąd "bardzo skrupulatnie" weryfikuje złożone podpisy poparcia dla nowej partii. Według jego wiedzy dotyczy to także dwóch wniosków innych regionalnych organizacji, które postanowiły zarejestrować nowe partie: Mniejszości Niemieckiej ("Regionalna Mniejszość z Większością") oraz Ślonzoków Razem.

Inicjatorzy ŚPR od początku tworzenia tej organizacji zapowiadali, że jedna część planowanego programu partii oprze się o obecne prawo (dotyczące m.in. samorządu wojewódzkiego) i kwestie możliwe do zrealizowania w jego ramach. Druga część programu ma objąć postulaty poszerzenia obecnej samorządności wszystkich polskich regionów na gruncie zmian prawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.