PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: 1,7 tys. nowych miejsc opieki przy wsparciu programu "Maluch plus"

  • PAP/JS    20 lutego 2018 - 18:24
Śląskie: 1,7 tys. nowych miejsc opieki przy wsparciu programu "Maluch plus"
Z dopłat do tworzenia nowych miejsc opieki skorzysta też siedem gmin z woj. śląskiego, w których działały już żłobki (fot. pixabay.com)

Utworzenie 1,7 tys nowych i dofinansowanie 7 tys. już istniejących miejsc opieki dla dzieci do lat 3 to zamierzenia programu "Maluch plus" w woj. śląskim. Budżet na ten cel w tym roku to 32 mln zł.
  • Z dopłat do tworzenia nowych miejsc opieki skorzysta też siedem gmin z woj. śląskiego, w których działały już żłobki (łącznie powstanie w nich 9 nowych żłobków i 155 miejsc - przy wsparciu ponad 1,8 mln zł).
  • Największą jednorazową promesę - na blisko 830 tys. zł - otrzymał samorząd Sosnowca.
  • W tym roku kwota 2,8 mln zł z Malucha plus trafi też do 34 samorządów, które w poprzednich latach utworzyły żłobki dzięki programowi.

W całym kraju - według zapowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - dzięki programowi powstanie w tym roku łącznie 24,5 tys. nowych miejsc opieki dla maluchów (żłobki, kluby dziecięce i dofinansowanie dziennych opiekunów), a blisko 56 tys. już istniejących dostanie dofinansowanie. Tegoroczny budżet programu jest trzy razy większy, niż w latach poprzednich - wynosi 450 mln zł.

Akcentował to, prezentując założenia tegorocznej edycji programu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.

Jak relacjonowała dyrektor wydziału rozwoju i współpracy terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Wójtowicz, pieniądze z tegorocznego naboru w tym regionie trafiły m.in. do dwóch gmin z województwa, na terenie których nie działała dotąd żadna placówka dla najmłodszych. Otrzymały one gwarancję dofinansowania 80 proc. kosztów budowy żłobka lub klubu dziecięcego; kosztem 502 tys. zł powstanie w nich 50 miejsc dla dzieci.

"Myślę, że w następnym roku będzie więcej nowych żłobków, dzięki temu wsparciu" - ocenił wiceminister Szwed przypominając, że samorządy mogą otrzymać na tworzenie jednego nowego miejsca opieki do 20 tys. zł (pozostałe podmioty 10 tys. zł).

Z dopłat do tworzenia nowych miejsc opieki skorzysta też siedem gmin z woj. śląskiego, w których działały już żłobki (łącznie powstanie w nich 9 nowych żłobków i 155 miejsc - przy wsparciu ponad 1,8 mln zł).

Największą jednorazową promesę - na blisko 830 tys. zł - otrzymał samorząd Sosnowca. Jak powiedziała wiceprezydent tego miasta Anna Jedynak, rządowe wsparcie posłuży utworzeniu tam 50 nowych miejsc w trzech oddziałach żłobków (w całym Sosnowcu, łącznie z placówkami niepublicznymi działa już ponad 600 takich miejsc opieki; w tym ponad 360 publicznych).

W tym roku kwota 2,8 mln zł z Malucha plus trafi też do 34 samorządów, które w poprzednich latach utworzyły żłobki dzięki programowi. Dzięki temu wsparciu 40 żłobków, które zapewniają 1521 miejsc dla dzieci otrzyma wsparcie pozwalające obniżyć dla samorządów koszt ich funkcjonowania o 150 zł miesięcznie (500 zł w przypadku istniejących już miejsc dla dzieci niepełnosprawnych).

Ponadto dzięki 17,2 mln zł z programu (w tym według dyrektor Wójtowicz prawie 15 mln zł z Funduszu Pracy) w woj. śląskim powstanie w br. 1782 nowych miejsc opieki w 84 instytucjach (żłobkach, klubach malucha czy u dziennych opiekunów), organizowanych przez inne podmioty niepubliczne (osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, fundacje, stowarzyszenia, a także spółki kapitałowe).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.