PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie. Akcja "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo"

 • PAP/rs    24 stycznia 2018 - 16:53
Śląskie. Akcja "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo"
3,5 mln zł na budowę ośrodka pomocowego dla osieroconych dzieci z syryjskiego miasta Aleppo chcą zebrać organizatorzy akcji "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo” (Fot. PTWP)

3,5 mln zł na budowę ośrodka pomocowego dla osieroconych dzieci z syryjskiego miasta Aleppo chcą zebrać organizatorzy akcji "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo”. Przedsięwzięcie, wspierane przez samorząd Katowic, zainauguruje 30 stycznia uroczysty koncert w bazylice w Katowicach-Panewnikach.
 • Akcję "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo" rozpocznie w najbliższy wtorek uroczysty koncert w panewnickiej bazylice.
 • W zbiórkę, która zyskała poparcie metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, włącza się także Caritas Archidiecezji Katowickiej.
 • W ramach miejskiej akcji, między 1 a 3 czerwca zaplanowano wydarzenia sportowe, muzyczne i kulturalne.

W środę w stolicy Górnego Śląska przedstawiono szczegóły akcji, której inicjatorem jest proboszcz katowickiej bazyliki w Panewnikach, franciszkanin o. Alan Rusek. Katowickie przedsięwzięcie ma wesprzeć inicjatywę innego franciszkanina - ojca Firasa Lufti, który wraz ze współbraćmi pracującymi w Aleppo m.in. opracował projekt psychologicznego leczenia urazów dzieci za pomocą zajęć artystycznych.

- Ojciec Lufti wraz ze współbraćmi opracował kompleksowy program pomocy sierotom wojennym. Jego celem jest zbiórka pieniędzy na budowę centrum pomocy dla dzieci z Aleppo, które w wyniku wojny utraciły rodziców. Szacujemy, że w mieście przebywa dziś ok. 30 tys. sierot - mówił podczas środowej konferencji prasowej ojciec Alan Rusek.

Projekt przewiduje m.in. budowę ośrodka rehabilitacji psychologicznej, boiska sportowego, basenu, a także zakup autobusów, które będą dowozić dzieci na zajęcia. Pomysłodawcy katowickiej akcji liczą, że do czerwca uda się zebrać 3,5 mln zł, które wspomogą realizowane w Syrii przedsięwzięcie.

Akcję "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo" rozpocznie w najbliższy wtorek uroczysty koncert w panewnickiej bazylice. W zbiórkę, która zyskała poparcie metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, włącza się także Caritas Archidiecezji Katowickiej.

W akcję franciszkanów włączył się również katowicki samorząd, który zapowiedział organizację w pierwszych dniach czerwca licznych imprez pod hasłem "Katowice grają dla Aleppo". - W tym roku w sposób szczególny będziemy obchodzić Dzień Dziecka w Katowicach, realizując projekt "Katowice grają dla Aleppo". Tym samym włączymy się w szerszą inicjatywę zakonu franciszkanów - poinformował w środę prezydent miasta Marcin Krupa.

W ramach miejskiej akcji, między 1 a 3 czerwca zaplanowano wydarzenia sportowe, muzyczne i kulturalne. - Na niektóre z nich będziemy sprzedawać bilety w formie cegiełek, z których cały dochód zostanie przekazany na rzecz dzieci z Aleppo - zapowiedział Krupa. - Mieszkańcy Katowic wiele razy udowadniali, że potrafią pomagać ludziom, którzy zostali dotknięci tragedią wojny i prześladowań. Jestem przekonany, że tak też będzie tym razem - ocenił prezydent.

W cyklu imprez odbędzie się m.in. spektakl teatralny w podcieniach siedziby instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek (1 czerwca) oraz specjalny koncert i dodatkowe występy artystów związanych z regionem (dzień później). Wydarzeniu będzie towarzyszyć licytacja przedmiotów, z której cały dochód trafi na rzecz Aleppo.

Natomiast 3 czerwca katowicki Plac Sejmu Śląskiego ma zmienić się w wielkie boisko do badmintona, na którym wystąpią znane osoby związane z regionem, a także reprezentacje ważnych dla Górnego Śląska instytucji i grup zawodowych - projekt ten będzie także promować przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Badmintonie, które odbędą się w Katowicach.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu "Katowice grają dla Aleppo" zostaną podane do końca pierwszego kwartału tego roku - zapowiadają samorządowcy.

Zniszczone toczącą się w Syrii wojną miasto Aleppo jest w kryzysie humanitarnym - mieszkańcy mają ograniczony dostęp do wody i prądu, nie mają wystarczającej ilości jedzenia, leków, środków higienicznych i innych przedmiotów pierwszej potrzeby. Dzieci pozbawione są dostępu do edukacji. Panuje wysokie bezrobocie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.