PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. Akcja "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo"

  • PAP/rs    24 stycznia 2018 - 16:53
Śląskie. Akcja "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo"
3,5 mln zł na budowę ośrodka pomocowego dla osieroconych dzieci z syryjskiego miasta Aleppo chcą zebrać organizatorzy akcji "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo” (Fot. PTWP)

3,5 mln zł na budowę ośrodka pomocowego dla osieroconych dzieci z syryjskiego miasta Aleppo chcą zebrać organizatorzy akcji "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo”. Przedsięwzięcie, wspierane przez samorząd Katowic, zainauguruje 30 stycznia uroczysty koncert w bazylice w Katowicach-Panewnikach.
  • Akcję "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo" rozpocznie w najbliższy wtorek uroczysty koncert w panewnickiej bazylice.
  • W zbiórkę, która zyskała poparcie metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, włącza się także Caritas Archidiecezji Katowickiej.
  • W ramach miejskiej akcji, między 1 a 3 czerwca zaplanowano wydarzenia sportowe, muzyczne i kulturalne.

W środę w stolicy Górnego Śląska przedstawiono szczegóły akcji, której inicjatorem jest proboszcz katowickiej bazyliki w Panewnikach, franciszkanin o. Alan Rusek. Katowickie przedsięwzięcie ma wesprzeć inicjatywę innego franciszkanina - ojca Firasa Lufti, który wraz ze współbraćmi pracującymi w Aleppo m.in. opracował projekt psychologicznego leczenia urazów dzieci za pomocą zajęć artystycznych.

- Ojciec Lufti wraz ze współbraćmi opracował kompleksowy program pomocy sierotom wojennym. Jego celem jest zbiórka pieniędzy na budowę centrum pomocy dla dzieci z Aleppo, które w wyniku wojny utraciły rodziców. Szacujemy, że w mieście przebywa dziś ok. 30 tys. sierot - mówił podczas środowej konferencji prasowej ojciec Alan Rusek.

Projekt przewiduje m.in. budowę ośrodka rehabilitacji psychologicznej, boiska sportowego, basenu, a także zakup autobusów, które będą dowozić dzieci na zajęcia. Pomysłodawcy katowickiej akcji liczą, że do czerwca uda się zebrać 3,5 mln zł, które wspomogą realizowane w Syrii przedsięwzięcie.

Akcję "Górny Śląsk dzieciom z Aleppo" rozpocznie w najbliższy wtorek uroczysty koncert w panewnickiej bazylice. W zbiórkę, która zyskała poparcie metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, włącza się także Caritas Archidiecezji Katowickiej.

W akcję franciszkanów włączył się również katowicki samorząd, który zapowiedział organizację w pierwszych dniach czerwca licznych imprez pod hasłem "Katowice grają dla Aleppo". - W tym roku w sposób szczególny będziemy obchodzić Dzień Dziecka w Katowicach, realizując projekt "Katowice grają dla Aleppo". Tym samym włączymy się w szerszą inicjatywę zakonu franciszkanów - poinformował w środę prezydent miasta Marcin Krupa.

W ramach miejskiej akcji, między 1 a 3 czerwca zaplanowano wydarzenia sportowe, muzyczne i kulturalne. - Na niektóre z nich będziemy sprzedawać bilety w formie cegiełek, z których cały dochód zostanie przekazany na rzecz dzieci z Aleppo - zapowiedział Krupa. - Mieszkańcy Katowic wiele razy udowadniali, że potrafią pomagać ludziom, którzy zostali dotknięci tragedią wojny i prześladowań. Jestem przekonany, że tak też będzie tym razem - ocenił prezydent.

W cyklu imprez odbędzie się m.in. spektakl teatralny w podcieniach siedziby instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek (1 czerwca) oraz specjalny koncert i dodatkowe występy artystów związanych z regionem (dzień później). Wydarzeniu będzie towarzyszyć licytacja przedmiotów, z której cały dochód trafi na rzecz Aleppo.

Natomiast 3 czerwca katowicki Plac Sejmu Śląskiego ma zmienić się w wielkie boisko do badmintona, na którym wystąpią znane osoby związane z regionem, a także reprezentacje ważnych dla Górnego Śląska instytucji i grup zawodowych - projekt ten będzie także promować przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Badmintonie, które odbędą się w Katowicach.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu "Katowice grają dla Aleppo" zostaną podane do końca pierwszego kwartału tego roku - zapowiadają samorządowcy.

Zniszczone toczącą się w Syrii wojną miasto Aleppo jest w kryzysie humanitarnym - mieszkańcy mają ograniczony dostęp do wody i prądu, nie mają wystarczającej ilości jedzenia, leków, środków higienicznych i innych przedmiotów pierwszej potrzeby. Dzieci pozbawione są dostępu do edukacji. Panuje wysokie bezrobocie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.