PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Na pierwszej sesji zgromadzenia metropolii wybór jej władz

  • PAP/JS    28 sierpnia 2017 - 20:28
Śląskie: Na pierwszej sesji zgromadzenia metropolii wybór jej władz
Pierwsza sesja zgromadzenia GZM odbędzie się we wtorek (29 sierpnia) (fot. pixabay.com)

Na pierwszej sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zgłoszony zostanie wniosek o wybór przewodniczącego jej zarządu; najprawdopodobniej też jego zastępców, a być może również pozostałych członków – uzgodnili samorządowcy tworzący metropolię.
• Jeden z kandydatów na przewodniczącego zarządu to kandydat do zarządu podregionu sosnowieckiego, obecny członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak (zasiada tam z rekomendacji SLD).

• Drugi kandydat, wysunięty przez Knurów, to obecny dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i b. radny powiatu gliwickiego z ramienia PiS, Adam Ostalecki.

• Po poniedziałkowych konsultacjach wciąż nie ma konsensusu, co do kandydatów do zarządu metropolii z podregionów katowickiego oraz bytomskiego.

Pierwsza sesja zgromadzenia GZM odbędzie się we wtorek (29 sierpnia). Najważniejsze jej punkty to wybór przewodniczącego zgromadzenia, przyjęcie statutu oraz budżetu wraz z prognozą finansową. Pierwotnie planowano także wybór zarządu metropolii, co po sporach przynajmniej w części ma zostać zrealizowane.

W ub. tygodniu, wobec braku wspólnego stanowiska gmin członkowskich co do kandydatur do zarządu, prezydent Katowic, będący jednocześnie pełnomocnikiem ds. utworzenia związku metropolitalnego zdecydował, aby nie umieszczać punktu dotyczącego wyboru zarządu podczas wtorkowej sesji.

Samorządowcy z regionu w części skrytykowali tę decyzję uznając, że metropolia sprawnie powinna rozpocząć szybkie prace. Podczas poniedziałkowych konsultacji ws. nieuzgodnionych jeszcze kandydatur z trzech spośród pięciu podregionów metropolii i przyszłego przewodniczącego zarządu zdecydowali jednak, że wybór się odbędzie.

"Ustalenie jest takie, że rozszerzamy porządek obrad o wybór, czyli na pewno jutro będzie szef metropolii" - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba. "Jest dwóch kandydatów, obaj będą mogli wypowiedzieć się, my będziemy mogli zadawać pytania. Później będzie wybór" - uściślił.

"We wtorek będą demokratyczne wybory i tutaj wszystko, jak zawsze, może się zdarzyć. Dzisiejsza dyskusja była dość konkretna, ale o niczym nie przesądza. Jedyne, co zdecydowano to, że jutro jednak będą wybory przynajmniej przewodniczącego zarządu, a być może też zarządu związku metropolitalnego" - poinformował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

"I dobrze, bo ten związek powinien od razu ruszyć. Nie ma nadmiaru kandydatów. Myślę, że obydwaj kandydaci na przewodniczącego zarządu są dobrzy, więc należy wybrać jednego. Do tego najlepiej wybrać zarząd i zacząć pracę" - ocenił Frankiewicz.

Jeden z kandydatów na przewodniczącego zarządu to kandydat do zarządu podregionu sosnowieckiego, obecny członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak (zasiada tam z rekomendacji SLD). Drugi kandydat, wysunięty przez Knurów, to obecny dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, b. naczelnik wydziału spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego w knurowskim urzędzie miasta i b. radny powiatu gliwickiego z ramienia PiS, Adam Ostalecki.×
KOMENTARZE (1)

  • eLPe, 2017-08-29 10:46:19

    Dziwi mnie brak kadencyjności przyszłych władz związku. Podzielam jednak pogląd ich szybkiego wyboru - czas nagli i od organizacji przejść do konkretnej pracy na rzecz zrzeszonych samorządów.