PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie: Na pierwszej sesji zgromadzenia metropolii wybór jej władz

 • PAP/JS    28 sierpnia 2017 - 20:28
Śląskie: Na pierwszej sesji zgromadzenia metropolii wybór jej władz
Pierwsza sesja zgromadzenia GZM odbędzie się we wtorek (29 sierpnia) (fot. pixabay.com)

Na pierwszej sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) zgłoszony zostanie wniosek o wybór przewodniczącego jej zarządu; najprawdopodobniej też jego zastępców, a być może również pozostałych członków – uzgodnili samorządowcy tworzący metropolię.
• Jeden z kandydatów na przewodniczącego zarządu to kandydat do zarządu podregionu sosnowieckiego, obecny członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak (zasiada tam z rekomendacji SLD).

• Drugi kandydat, wysunięty przez Knurów, to obecny dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i b. radny powiatu gliwickiego z ramienia PiS, Adam Ostalecki.

• Po poniedziałkowych konsultacjach wciąż nie ma konsensusu, co do kandydatów do zarządu metropolii z podregionów katowickiego oraz bytomskiego.

Pierwsza sesja zgromadzenia GZM odbędzie się we wtorek (29 sierpnia). Najważniejsze jej punkty to wybór przewodniczącego zgromadzenia, przyjęcie statutu oraz budżetu wraz z prognozą finansową. Pierwotnie planowano także wybór zarządu metropolii, co po sporach przynajmniej w części ma zostać zrealizowane.

W ub. tygodniu, wobec braku wspólnego stanowiska gmin członkowskich co do kandydatur do zarządu, prezydent Katowic, będący jednocześnie pełnomocnikiem ds. utworzenia związku metropolitalnego zdecydował, aby nie umieszczać punktu dotyczącego wyboru zarządu podczas wtorkowej sesji.

Samorządowcy z regionu w części skrytykowali tę decyzję uznając, że metropolia sprawnie powinna rozpocząć szybkie prace. Podczas poniedziałkowych konsultacji ws. nieuzgodnionych jeszcze kandydatur z trzech spośród pięciu podregionów metropolii i przyszłego przewodniczącego zarządu zdecydowali jednak, że wybór się odbędzie.

"Ustalenie jest takie, że rozszerzamy porządek obrad o wybór, czyli na pewno jutro będzie szef metropolii" - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba. "Jest dwóch kandydatów, obaj będą mogli wypowiedzieć się, my będziemy mogli zadawać pytania. Później będzie wybór" - uściślił.

"We wtorek będą demokratyczne wybory i tutaj wszystko, jak zawsze, może się zdarzyć. Dzisiejsza dyskusja była dość konkretna, ale o niczym nie przesądza. Jedyne, co zdecydowano to, że jutro jednak będą wybory przynajmniej przewodniczącego zarządu, a być może też zarządu związku metropolitalnego" - poinformował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

"I dobrze, bo ten związek powinien od razu ruszyć. Nie ma nadmiaru kandydatów. Myślę, że obydwaj kandydaci na przewodniczącego zarządu są dobrzy, więc należy wybrać jednego. Do tego najlepiej wybrać zarząd i zacząć pracę" - ocenił Frankiewicz.

Jeden z kandydatów na przewodniczącego zarządu to kandydat do zarządu podregionu sosnowieckiego, obecny członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak (zasiada tam z rekomendacji SLD). Drugi kandydat, wysunięty przez Knurów, to obecny dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, b. naczelnik wydziału spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego w knurowskim urzędzie miasta i b. radny powiatu gliwickiego z ramienia PiS, Adam Ostalecki.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • eLPe, 2017-08-29 10:46:19

  Dziwi mnie brak kadencyjności przyszłych władz związku. Podzielam jednak pogląd ich szybkiego wyboru - czas nagli i od organizacji przejść do konkretnej pracy na rzecz zrzeszonych samorządów.