PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Rusza pilotażowy program "Bytom Przyjazny Starszemu Wiekowi"

  • PAP/JS    9 maja 2017 - 20:52
Śląskie: Rusza pilotażowy program "Bytom Przyjazny Starszemu Wiekowi"
Pilotaż skierowany jest do 100 osób (fot. pixabay.com)

"Bytom Przyjazny Starszemu Wiekowi" – pod takim hasłem w Bytomiu (Śląskie) rusza pilotażowy program na rzecz aktywności i zdrowia osób starszych. Do czerwca stu chętnych, w wieku 55-65 lat, skorzysta z kompleksowych badań diagnostycznych.
• Pilotaż skierowany jest do 100 osób.

• Skorzystają one z panelu badań diagnostycznych, obejmujących: ogólne badania przesiewowe, oceniające funkcje poznawcze, ekg, echo serca, tomografię komputerową oraz konsultacje: psychologiczną, neurologiczną i geriatryczną.

Szczegóły przedsięwzięcia przedstawiono podczas konferencji prasowej, w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Jak mówiła kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii szpitala prof. Małgorzata Muc-Wierzgoń, osoba po 65. roku życia choruje na średnio 4-5 różnych schorzeń np. choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, cukrzycę, wszelkiego rodzaju niedokrwistości czy zaburzenia endokrynologiczne.

"Aby uniknąć tych schorzeń proponujemy osobom dojrzałym udział w projekcie, gdzie będą mogły skontrolować swoje ciśnienie tętnicze, wykonać ekg, panel podstawowych badań biochemicznych w kierunku ewentualnych niedokrwistości, zaburzeń witaminowych, zaburzeń funkcji tarczycy, wydolności wątroby, nerek, w kierunku cukrzycy czy miażdżycy" - wyjaśniła lekarka.

Dlatego też badania będą uzupełnione m.in. testami geriatrycznymi. "Okazuje się, że zaburzenia funkcji poznawczych wcale nie pojawiają się po 65. roku życia, ale wcześniej" - wskazała Muc-Wierzgoń.

Na podstawie badań lekarze określą kondycję zdrowotną pacjenta. "Jeśli będzie wymagał pomocy medycznej, zostanie skierowany do specjalistycznej poradni lub przyjęty do szpitala. Uczestnikom, których stan zdrowia jest dobry, zaproponujemy spotkania i warsztaty profilaktyczne, poświęcone zdrowemu stylowi życia" - tłumaczyła lekarka.

Ponadto, wyniki badań mają także wskazać, czy jest potrzeba otwarcia oddziału geriatrycznego w bytomskim szpitalu.

Program zostanie zainaugurowany w piątek - wykładem "Zdrowe starzenie", który odbędzie się w siedzibie bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tam też będzie można zapoznać się ze szczegółami akcji oraz dowiedzieć, w jaki sposób można się zgłosić do projektu. Kryteriami naboru są jedynie: wiek (55-65 lat) i miejsce zamieszkania (Bytom).

Pilotaż skierowany jest do 100 osób. Skorzystają one z panelu badań diagnostycznych, obejmujących: ogólne badania przesiewowe, oceniające funkcje poznawcze, ekg, echo serca, tomografię komputerową oraz konsultacje: psychologiczną, neurologiczną i geriatryczną.

Badania realizowane będą do czerwca. Analizy wyników i podsumowanie projektu mają być podane we wrześniu.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu Bytomia. Jak wynika z danych bytomskiego magistratu, ponad jedna piąta mieszkańców Bytomia jest w wieku poprodukcyjnym. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.