PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Są pierwsze wnioski o przyznanie pomocy finansowej na naprawę skutków nawałnicy

  • PAP/KDS    10 lipca 2017 - 16:46
Śląskie: Są pierwsze wnioski o przyznanie pomocy finansowej na naprawę skutków nawałnicy
Mieszkańcy, którzy ucierpieli w piątkowej nawałnicy mogą starać się o 6 tys. zł zasiłku celowego (fot. katowice.uw.gov.pl)

Pierwsi mieszkańcy województwa śląskiego, którzy ucierpieli podczas piątkowej nawałnicy, zgłaszają się do gminnych urzędów z wnioskami o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb.




• Chodzi o zasiłek celowy w wysokości do 6 tys. zł, wypłacany do 14 dni.

• Według zapowiedzi wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, we wtorek niektóre gminy mają przesłać wnioski do urzędu wojewódzkiego, skąd dalej, "bez zbędnej zwłoki", ma zostać wysłany zbiorczy wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

• Tylko w Gaszowicach w pow. rybnickim - gminie najbardziej dotkniętej zniszczeniami - złożono dotąd ok. 80 takich wniosków, a kolejne wciąż wpływają.

"Na jutro jesteśmy umówieni z niektórymi gminami, by te listy gospodarstw, które zostały najbardziej poszkodowane, trafiły do nas, a my niezwłocznie wystąpimy do ministerstwa o przyznanie tych środków, aby najpóźniej do 14 dni ci obywatele dostali pieniądze. Liczę, że w niektórych przypadkach może to być szybciej" - powiedział w poniedziałek wojewoda śląski.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaszowicach Grażyna Pierchała podała, że dotąd wpłynęło tam ok. 80 takich wniosków, a pojedyncze osoby wciąż przychodzą. Podkreśliła jednak, że samo złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyznaniem tego zasiłku. Weryfikują to gminne bądź miejskie ośrodki pomocy społecznej.

Czytaj więcej: Burze i nawałnice na Śląsku: Zniszczonych 80 budynków; 11 tys. odbiorców bez prądu

Usuwanie szkód na dotkniętych nawałnicami terenach wciąż trwa. Jednocześnie wojewoda zaznaczył, że nie ma jeszcze szacunków dotyczących łącznych strat w województwie.

Z kolei wstępne szacunki dot. strat rolnych mają być znane w czwartek. Wieczorek powiedział, że ws. strat rolnych powołane są specjalne komisje gminne, a część z nich już się zwołała. "Do czwartku rolnicy mają czas zgłosić (wnioski) do odpowiednich komisji, żeby one zgłosiły następnie ewentualne zapotrzebowanie do nas. Wtedy też będziemy znali wstępne szacunki, jeżeli chodzi o straty rolne" - podał wojewoda. Jak przypomniał urząd wojewódzki, zgodnie z danymi ministerstwa rolnictwa, w przypadku wystąpienia np. huraganu rolnicy mogą ubiegać się m.in. o kredyty preferencyjne czy ulgi w podatku rolnym.

Wieczorek podkreślił również, że wszystkie działania związane z usuwaniem skutków nawałnic prowadzone są "w trybie priorytetowym".

Nawałnica i towarzysząca jej miejscami trąba powietrzna przeszły nad woj. śląskim w piątek wieczorem. W wyniku huraganu najbardziej ucierpiała południowa część regionu, gdzie m.in. zniszczonych zostało kilkadziesiąt dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Chodzi o powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski i cieszyński.

Ucierpiały również lasy, szczególnie w pow. raciborskim. Jak podano w poniedziałek, po trąbie powietrznej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie zniszczonych zostało 1500 ha lasów, w tym 800 ha doszczętnie. Wejście na ten teren jest tymczasowo zabronione.

W wyniku nawałnic dwie osoby zostały poszkodowane - kobieta jadąca samochodem, na który spadło drzewo, oraz kobieta w ciąży, która podczas wichury straciła przytomność; obie zostały odwiezione do szpitali.

W szczytowym momencie prądu nie miało ponad 20 tys. odbiorów, jednak stopniowo energia elektryczna była im przywracana. Przez powalone drzewa zablokowane były drogi; utrudniony był też ruch kolejowy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.