PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie: samorządy i uczelnie inwestują w żłobki, przybywa miejsc

 • PAP/AS    28 marca 2016 - 10:26
Śląskie: samorządy i uczelnie inwestują w żłobki, przybywa miejsc
Samorząd liczy na to, że różne propozycje opieki nad dziećmi ułatwią - zwłaszcza młodym matkom – powrót do aktywności zawodowej (fot. pixabay,com)

Śląskie samorządy inwestują w opiekę nad dziećmi do lat 3. W Katowicach liczba miejsc w żłobkach powiększy się o 140, z kolei dofinansowanie unijne na zatrudnienie niań proponuje samorząd częstochowski. Sieć żłobków rozwija też Uniwersytet Śląski.
W Katowicach przybędzie miejsc w żłobkach dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego. "Obecnie Żłobek Miejski w Katowicach dysponuje 649 miejscami, a od kwietnia liczba ta wzrośnie o dodatkowe 140 miejsc, co zaspokoi potrzeby w tym zakresie na poziomie 85-90 proc." - poinformowało PAP biuro prasowe katowickiego samorządu.

Projekt "Żłobek szansą na rozwój dziecka i aktywność zawodową rodziców" zakłada adaptację pomieszczeń po miejskim przedszkolu przy ul. Marcinkowskiego oraz po przedszkolu przy ul. Uniwersyteckiej. W pierwszej lokalizacji powstanie 50 miejsc dla dzieci, w drugiej - 90. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to ponad 4,4 mln zł. Dofinansowanie z EFS wynosi 85 proc. a z budżetu państwa - 3 proc. Wkład własny miasta stanowić będzie 12 proc. całkowitej wartości projektu.

Katowicki samorząd chce tym projektem m.in. wyrównać szanse na aktywność zawodową rodziców dzieci do lat 3. Zaznacza ponadto, że większa dostępność do żłobków decyduje również o wyborze miejsca zamieszkania przez wiele rodzin z dziećmi.

Opłata stała w katowickim żłobku jest jednakowa we wszystkich jego oddziałach i wynosi 150 zł (dzienna stawka żywieniowa - 5 zł). "Dla rodzin, które mają w żłobku więcej niż jedno dziecko przewidziane są zniżki, natomiast rodziny ubogie otrzymują pomoc na opłacenie żłobka z MOPS-u" - poinformował urząd.

Kilka nowych propozycji ma dla rodziców również częstochowski samorząd, który starał się o dofinansowanie unijne na zatrudnienie niań, utworzenie klubu dziecięcego oraz nowych miejsc w żłobku. Nowy, częstochowski projekt "Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci" ma m.in. ułatwić kobietom powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Jego realizacja to efekt rozmów z pracodawcami, którzy wskazywali samorządowcom na problem przedłużających się urlopów wychowawczych.

"W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie rodziców możliwością opieki w żłobku. Szacuje się, że przy nowym naborze dzieci do żłobka miejskiego, zapotrzebowanie byłoby większe niż liczba miejsc; mogłoby zabraknąć ok. 40 miejsc" - poinformował PAP urząd miasta. W Częstochowie opiekę nad dziećmi do lat 3 realizują również cztery żłobki niepubliczne i jeden klub dziecięcy, które łącznie zapewniają opiekę 68 dzieciom.

Projekt "Aktywni rodzice-szczęśliwe dzieci" uzyskał ponad 2,1 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Środki te pozwolą na utworzenie klubu dziecięcego, gdzie opiekę znajdzie - w okresie trwania projektu - łącznie 20 dzieci; zorganizowanie opieki w domach nad dziećmi do 3 roku życia przez 20 niań oraz przygotowanie 10 nowych miejsc w miejskim żłobku. W pierwszym roku jego realizacji wykonane zostaną prace remontowo-adaptacyjne w budynku żłobka oraz na placu zabaw.

Samorząd liczy na to, że różne propozycje opieki nad dziećmi ułatwią - zwłaszcza młodym matkom – powrót do aktywności zawodowej. Wsparcie jest również kierowane do osób, które aktywnie poszukują pracy.

Rodzice będą mogli liczyć na bezpłatną opiekę niań przez rok. Wynagrodzenie będzie im wypłacać miasto, jako lider projektu. Rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj poinformował, że nianie będą zajmować się dziećmi wtedy, gdy rodzice będą w pracy, czyli nawet do 10 godzin dziennie.

Obecnie w Częstochowie jest 150 miejsc w miejskim żłobku. Miesięczna opłata za pobyt dziecka uzależniona jest od dochodów rodziców i np. przy dochodzie do 700 zł wynosi 140 zł, do 1000 zł - 170 zł (dzienna stawka żywieniowa to 5 zł).

O zwiększanie liczby miejsc w żłobkach zabiegają również niektóre śląskie uczelnie. W obiektach należących do Uniwersytetu Śląskiego funkcjonują obecnie trzy żłobki (dwa w Katowicach i jeden w Cieszynie). Pierwszy z nich powstał w 2013 r., ostatni w styczniu. Łącznie przygotowano ok. 85 miejsc.

Największym zainteresowaniem żłobki cieszą się wśród doktorantów, młodych pracowników naukowych. Otwieranie żłobków, jak informuje uczelnia, ma zapobiegać sytuacjom, gdy pojawienie się dziecka zmusza młodych rodziców do przerwania studiów czy rezygnacji z pracy naukowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.