Śląskie: wdrażanie 500 plus - wnioski m.in. w żłobkach i przedszkolach

Przyjmowanie wniosków w żłobkach i przedszkolach oraz w samoobsługowych urzędomatach w centrach handlowych planują śląscy urzędnicy, by usprawnić wdrażanie programu 500 plus. Śląskie jest drugim województwem pod wglądem liczby dzieci, do których trafi nowa forma pomocy.
Śląskie: wdrażanie 500 plus - wnioski m.in. w żłobkach i przedszkolach
Wnioski o nowe świadczenie będzie można składać m.in. przez internet (fot. pixabay.com CC0)

Samorządy przygotowują się do realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającej program "Rodzina 500 plus", który ruszyć ma z początkiem kwietnia. Dzięki niemu rodziny będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a te mniej zamożne - również na pierwsze. Świadczenia mają wypłacać gminy.

Z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że woj. śląskie jest drugim (po Mazowszu) województwem, pod względem liczby dzieci objętych programem 500 plus (ok. 389 tys.).

W Katowicach - jak poinformował PAP rzecznik Urzędu Miasta Maciej Stachura - do świadczenia uprawnionych będzie ponad 19,5 tys. dzieci z ponad 16,7 tys. rodzin.

"Trwają analizy dotyczące konieczności zatrudnienia nowych urzędników do obsługi programu, a konkursy na wolne stanowiska zostaną ogłoszone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) do końca lutego. Ponadto przewidujemy prace w nadgodzinach oraz dodatki specjalne dla naszych pracowników, którym powierzymy dodatkowe zadania" - powiedział Stachura. Dodał, że wkrótce rozpoczną się szkolenia związane z obsługą programu.

Wnioski o nowe świadczenie będzie można składać m.in. przez internet, a także w kilkunastu punktach stacjonarnych w Katowicach oraz w samoobsługowych urzędomatach zlokalizowanych m.in. w centrach handlowych. Z kolei do mieszkańców korzystających z pomocy MOPS "urzędnicy wybiorą się osobiście". Ponadto wnioski będą przyjmowane - w wybranych dniach - w żłobkach i przedszkolach (w godzinach popołudniowych). Miasto planuje również działania promocyjne m.in. w prasie, internecie, w domach kultury.

Zobacz: Wzór wniosku o świadczenie 500 plus

W Bielsku-Białej według szacunków magistratu wnioski o nowe świadczenie złoży ok. 10-15 tys. mieszkańców. W związku z realizacją programu bielscy urzędnicy obawiają się przede wszystkim problemów, które ich zdaniem wynikają z braku przepisów wykonawczych (zostały opublikowane w piątek po południu - PAP). Nie wiedzą też, ile otrzymają funduszy na obsługę programu. "Dopiero, gdy pojawią się przepisy wykonawcze, gdy będziemy wiedzieli, jakie otrzymamy fundusze, wtedy będziemy mogli mówić o tym, ilu pracowników będziemy mogli zatrudnić" - podkreślił Szymon Gąsowski z biura prasowego bielskiego magistratu.

Ewentualne zatrudnienie nowych urzędników wiąże się z koniecznością zorganizowania konkursów. Potrzebne będą także przetargi na zakup sprzętu komputerowego.

W Częstochowie, według szacunków urzędu miasta, program może objąć ok. 10-12 tys. dzieci, w Sosnowcu - ok. 16 tys. a w Chorzowie - ok. 8 tys.

Jak poinformowało Biuro Prasowe UM Chorzów, wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać w sześciu punktach na terenie miasta: w Ośrodku Pomocy Społecznej, Centrum Inicjatyw Społecznych, Centrum Pracy Socjalnej, Centrum Aktywizacji Społecznej, Miejskim Domu Kultury "Batory" i w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Klub "Pokolenie". Wnioski przyjmowane będą również drogą elektroniczną, a szczegółowe informacje opublikowane zostaną na stronie internetowej www.chorzow.eu. Koordynatorem programu w Chorzowie jest Ośrodek Pomocy Społecznej.

Według częstochowskiego samorządu "największą trudnością jest bardzo krótki czas na organizację realizacji programu +Rodzina 500+, przy równoczesnym braku jasnych wytycznych dotyczących np. systemu informatycznego, który obsługiwałby wnioski, czy gwarancji kwoty dla samorządów na wdrożenie wypłaty świadczenia - np. na zakup niezbędnego sprzętu czy wyposażenia pomieszczeń".

W ustawie wprowadzającej program 500 plus na obsługę programu w tym roku zagwarantowano samorządom 2 proc. całego transferu, czyli blisko 350 mln zł (w kolejnych latach ma to być 1,5 proc.).

Wnioski będzie można składać od momentu startu programu, jednak będą na to trzy miesiące, co pozwoli uniknąć kolejek. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania programu, rodzice dostaną wyrównanie od 1 kwietnia.

19 lutego MRPiPS rozpoczęło regionalne szkolenia na temat wdrażania programu; samorządy otrzymają także podręcznik oraz specjalny informator - dla urzędników i beneficjantów programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE