Śląskie wydaje paszporty w sobotę

Aby uniknąć kolejek i stresu przed wakacjami, w woj. śląskim paszport będzie można załatwić już w najbliższą sobotę.
Śląskie wydaje paszporty w sobotę
W woj. śląskim paszport będzie można załatwić już w najbliższą sobotę. Fot. Pixabay.com

Tzw. sobota paszportowa to odpowiedź na zwiększające się przedwakacyjne zainteresowanie wyrobieniem tego dokumentu. W ramach pierwszej tego typu akcji w woj. śląskim w sobotę otwarty będzie oddział paszportowy w Katowicach oraz delegatury terenowe w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Ksymena Szymczuk-Zawada z biura prasowego wojewody śląskiego podkreśliła, że inicjatywa ma zachęcić obywateli do załatwienia spraw paszportowych przed sezonem wakacyjno-urlopowym.

– Składając wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, można być pewnym, że paszport otrzyma się na czas i uniknie się długich kolejek – mówi Ksymena Szymczuk-Zawada. – Jeśli będzie taka potrzeba, rozważymy kolejne edycje tego przedsięwzięcia, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy zainteresowanie wydaniem paszportu jest największe.

Z danych Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że najwięcej przyjętych wniosków paszportowych na terenie całego województwa zanotowano właśnie wiosną i latem.

Znaczny wzrost tej liczby w ubiegłym roku można było zaobserwować od lutego (11,3 tys.), przez kwiecień (15,7 tys.) aż po czerwiec (18,5 tys.).

Od sierpnia do grudnia liczba ta była już średnio dwa razy niższa i wahała się między 8,5 tys. a 5,6 tys.; najmniej wniosków przyjęto w październiku.

Jak przypomina Śląski Urząd Wojewódzki, zgodnie z nowelizacją ustawy o dokumentach paszportowych obywatele mogą się ubiegać o wydanie dokumentu paszportowego w dowolnym organie paszportowym na terenie całego kraju i za granicą, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania.

Czas oczekiwania na wydanie paszportu nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE