PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie wydaje paszporty w sobotę

  • PAP/JL    9 marca 2016 - 08:27
Śląskie wydaje paszporty w sobotę
W woj. śląskim paszport będzie można załatwić już w najbliższą sobotę. Fot. Pixabay.com

Aby uniknąć kolejek i stresu przed wakacjami, w woj. śląskim paszport będzie można załatwić już w najbliższą sobotę.
Tzw. sobota paszportowa to odpowiedź na zwiększające się przedwakacyjne zainteresowanie wyrobieniem tego dokumentu. W ramach pierwszej tego typu akcji w woj. śląskim w sobotę otwarty będzie oddział paszportowy w Katowicach oraz delegatury terenowe w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Ksymena Szymczuk-Zawada z biura prasowego wojewody śląskiego podkreśliła, że inicjatywa ma zachęcić obywateli do załatwienia spraw paszportowych przed sezonem wakacyjno-urlopowym.

– Składając wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, można być pewnym, że paszport otrzyma się na czas i uniknie się długich kolejek – mówi Ksymena Szymczuk-Zawada. – Jeśli będzie taka potrzeba, rozważymy kolejne edycje tego przedsięwzięcia, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy zainteresowanie wydaniem paszportu jest największe.

Z danych Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że najwięcej przyjętych wniosków paszportowych na terenie całego województwa zanotowano właśnie wiosną i latem.

Znaczny wzrost tej liczby w ubiegłym roku można było zaobserwować od lutego (11,3 tys.), przez kwiecień (15,7 tys.) aż po czerwiec (18,5 tys.).

Od sierpnia do grudnia liczba ta była już średnio dwa razy niższa i wahała się między 8,5 tys. a 5,6 tys.; najmniej wniosków przyjęto w październiku.

Jak przypomina Śląski Urząd Wojewódzki, zgodnie z nowelizacją ustawy o dokumentach paszportowych obywatele mogą się ubiegać o wydanie dokumentu paszportowego w dowolnym organie paszportowym na terenie całego kraju i za granicą, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania.

Czas oczekiwania na wydanie paszportu nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.