PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD chce wiedzieć, czy PiS zmieni ordynacje przed wyborami samorządowymi

  • PAP/MIW    27 maja 2017 - 16:08
SLD chce wiedzieć, czy PiS zmieni ordynacje przed wyborami samorządowymi
Wiceprzewodniczący SLD i wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. (fot. tomasztrela.blog.pl)

O to, na jakich zasadach i kiedy odbędą się najbliższe wybory samorządowe, czy ma być w nich podwyższony próg wyborczy i ograniczony start niepartyjnym komitetom - pytali w sobotę (27.05) PiS działacze SLD. "
• SLD chce, aby przyszłe wybory samorządowe odbyły się według aktualnie obowiązujących przepisów.

• Czy tak się jednak stanie? Politycy Sojuszu oczekują od PiS-u jasnej deklaracji w sprawie tego na jakich zasadach mają odbyć się wybory samorządowe. 

• Zaplanowana na 24 czerwca Rada Krajowa SLD poświęcona będzie samorządom. To będzie start przygotowań SLD do wyborów samorządowych.

 

- Dzisiaj upływa dokładnie 27 lat od pierwszych wyborów samorządowych. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że ustawa o samorządzie terytorialnym to jedna z lepszych ustaw, która funkcjonuje, system "obywatel blisko władzy" naprawdę się sprawdza - powiedział na sobotnim briefingu w Warszawie wiceprzewodniczący SLD i wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Według niego obecnie jest "dobry moment", by zadać pytanie rządzącemu PiS, na jakich zasadach mają odbyć się przyszłoroczne wybory samorządowe.

- Wiele mówi się o tym, że PiS chce gmerać w ordynacji wyborczej, o tym, że ordynacja ma być przygotowana pod polityków PiS. Na szczęście prezes PiS wycofał się z kuriozalnego pomysłu dwukadencyjności, która miała działać wstecz, i miała ograniczać start już funkcjonującym wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Ale my chcemy dziś zapytać i oczekujemy jasnej deklaracji, jak te wybory mają wyglądać - mówił polityk SLD.

- Czy prawdą jest, że prezes PiS Jarosław Kaczyński chce podwyższyć próg wyborczy do 10 pkt proc.? Czy prawdą jest, że chce ograniczyć start w wyborach komitetom wyborczym, które nie są partiami politycznymi? I wreszcie: czy prawdą jest, że prezes Kaczyński chce wyeliminować drugą turę wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta, tak, by tylko pierwsza tura decydowała? - pytał.

Podkreślił, że wszyscy samorządowcy, którzy będą ubiegać się o swoje mandaty czy funkcje, chcą wiedzieć, na jakich zasadach będą się odbywały najbliższe wybory samorządowe.

- My jesteśmy zwolennikami, by te wybory odbyły się na zasadach w tej chwili obowiązujących - zaznaczył Trela.

Czytaj : Samorząd w obecnym kształcie się kończy

Kolejne pytanie Treli do PiS dotyczy terminu wyborów samorządowych. "Kiedy te wybory mają się odbyć? Dziś obowiązuje termin jesieni, 11 listopada 2018 r., ale nie jest tajemnicą, że w kuluarach sejmowych mówi się o terminie przyśpieszonym, czyli o wiośnie 2018, a niektórzy politycy PiS mówią o terminie wiosennym w 2019 r. tak, by kadencja samorządu została wydłużona - powiedział Trela.

Sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek poinformował z kolei, że 24 czerwca odbędzie się Rada Krajowa SLD poświęcona samorządom.

- To będzie start przygotowań SLD do wyborów samorządowych. Na tej radzie zostaną podjęte decyzje, pod jakim szyldem SLD wystartuje w wyborach na szczeblu sejmików wojewódzkich; określony zostanie również harmonogram działań i wstępne zarysy programu - powiedział.

Trela uzupełnił, że w czasie posiedzenia Rady SLD przedstawi też "cztery filary programowe, które będą obowiązywały w kampanii samorządowej". Według niego będą to: "sprawy związane z transportem publicznym, edukacją, zdrowiem, szeroko rozumianymi seniorami".

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała w sobotę, odnosząc się do pytań stawianych przez SLD, że "to są pomysły wywołane przez sam Sojusz, bo nikt w PiS niczego takiego nie przedstawiał".

- Niech SLD nie próbuje zaistnieć w opinii publicznej kosztem PiS, tylko pracuje nad swoim programem - dodała. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.