PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD Warszawa chce rozmawiać o ustroju stolicy, jeśli nie grozi referendum

  • GP    2 lutego 2017 - 11:13
SLD Warszawa chce rozmawiać o ustroju stolicy, jeśli nie grozi referendum
Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) nie popiera zmian PiS w poselskim projekcie o samorządzie stolicy. (fot. facebook.com/SLDWarszawa)

• Lokalne struktury SLD w Warszawie nie chcą by zmieniano ustawę o stolicy bez uzgodnienia propozycji z mieszkańcami.
• Jeśli PiS dalej będzie forsować zmiany drogą poselską, SLD będzie zbierać podpisy pod referendum w sprawie Warszawy.
• Formacja proponuje, by wsłuchać się i czekać na projekt nowelizacji ekspertów. Musi on być efektem wielostronnych konsultacji, przekonują działacze partii w mediach społecznościowych.
Lokalne środowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) w Warszawie zabrało głos w temacie zmian ustawy o ustroju miasta. Tę propozycję złożył poseł Jacek Sasin (PiS) w pierwszej połowie tygodnia.

Podobnie jak w większości środowisk opozycyjnych, także SLD jest bardzo niezadowolone z przyjętego trybu tej propozycji. Politycy PiS zdecydowali się złożyć projekt jako inicjatywę poselską, co pozbawiło go konieczności przejścia konsultacji społecznych.

Sojusz chce zbierać podpisy pod lokalne referendum o przyszłości aglomeracji warszawskiej, jeśli nie będzie konsultacji z mieszkańcami w temacie.

W odezwie i zarazem stanowisku SLD Warszawa o propozycji PiS można było przeczytać:

- Rada Warszawska SLD Warszawa sprzeciwia się zmianom w ustroju Warszawy zaproponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Przede wszystkim nie ma naszej zgody na tryb procedowania tego projektu jako poselskiego, czyli nie wymagającego konsultacji - zaakcentowano we wpisach w mediach społecznościowych.

Dla SLD zmiana ustroju stolicy wymaga debaty publicznej z udziałem ekspertów, samorządowców i przede wszystkim mieszkańców. Dla partii ustrój stolicy wymaga zmian, ale na pewno nie takich, które niszczą "ideę samorządności" w największym polskim mieście.

- (Projekt) jest szkodliwy nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale i dla mieszkańców okolicznych powiatów i gmin, które de facto stracą rację bytu. Sojusz Lewicy Demokratycznej deklaruje wolę uczestniczenia we wszelkich dyskusjach i pracach nad nowym ustrojem Warszawy, ale punktem wyjścia do tego powinien być projekt niezależnych ekspertów, a nie ustawa nosząca znamiona politycznego zamachu stanu. Projekt ekspercki, tak samo jak jakiekolwiek inny, powinien być poddany konsultacjom społecznym a następnie poddany ocenie mieszkańców w referendum.

Jeżeli wniosek o konsultacje społeczne w sprawie zmiany ustroju Warszawy zostanie zlekceważony to SLD jest gotowe ruszyć ze zbiórkę podpisów o referendum w sprawie odrzucenia zmian PiS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.