PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupno, referendum: Rada gminy zostanie odwołana?

  • PAP/AT    21 maja 2017 - 10:11
Słupno, referendum: Rada gminy zostanie odwołana?
Wyniki referendum są rozstrzygające, jeżeli za jednym z rozwiązań oddano więcej niż połowę ważnych głosów (fot.premier.gov.pl)

W gminie Słupno (Mazowsze) trwa referendum w sprawie odwołania rady gminy.
• W położonej pod Płockiem gminie Słupno (Mazowsze) odbywa się w niedzielę (21 maja) referendum w sprawie odwołania rady gminy przed upływem kadencji.

• Głosować można w 9. obwodowych komisjach ds. referendum.

• Lokale referendalne będą czynne do godz. 21.

Postanowienie o referendum wydał pod koniec marca Komisarz Wyborczy w Płocku, do którego wpłynął wcześniej wniosek mieszkańców gminy Słupno o przeprowadzenie głosowania, dotyczącego odwołania tamtejszej rady gminy.

"Lokale otwarto punktualnie. Nie było żadnych problemów. Odnotowano jedynie sytuację, że przed jednym z lokali, na terenie ogrodzonym, znajdował się samochód, w którym siedziały dwie osoby, które nie wychodziły, nie wchodziły do lokalu. Zgłoszono to na policję" - powiedziała PAP w niedzielę rano Patrycja Rutkowska, wiceprzewodnicząca gminnej komisji referendalnej.

Kampania referendalna na terenie gminy Słupno zakończyła się w piątek. Od tego czasu do zakończenia głosowania w niedzielę obowiązuje tam cisza referendalna, czyli zakaz jakiejkolwiek agitacji.

Zgodnie z przepisami ustawy o referendum lokalnym, jest ono ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby głosujących w wyborze organu, którego dotyczy, czyli w przypadku gminy Słupno, w wyborach do rady tej gminy w listopadzie 2014 r. - udział w wyborach wzięło wtedy ponad 3,3 tys. uprawnionych.

Wynik referendum, jak wskazuje ustawa, jest z kolei rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań, które poddane zostaje pod głosowanie, oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.