PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk, Lublin, Warszawa, Łódź z preambułą Konstytucji RP w każdej szkole. Kraków będzie następny?

  • KDS    9 listopada 2017 - 13:38
Słupsk, Lublin, Warszawa, Łódź z preambułą Konstytucji RP w każdej szkole. Kraków będzie następny?
Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi poinformował o wprowadzeniu w mieście pomysłu Roberta Biedronia (fot. Facebook/Tomasz Trela)

Po Warszawie i Lublinie przyszła kolej na Łódź. To kolejne miasto w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić w życie pomysł Roberta Biedronia, prezydenta Słupska. W czwartek (09.11) preambuła Konstytucji RP znalazła się w pierwszych szkołach. Docelowo dokument trafi do każdej miejskiej placówki.




Nietypową lekcję obywatelskiego wychowania zainicjowali łódzcy radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie ukrywają, że pomysł skopiowali od Roberta Biedronia, który na początku września 2017 zainaugurował akcję „Konstytucja w każdej klasie". Jak tłumaczył ideę projektu, w ten sposób chce jeszcze bardziej zaangażować młodzież w działania demokratyczne w mieście. Wcześniej prezydent Słupska sam prowadził w szkołach lekcje demokracji – opowiadał młodzieży o miejskim budżecie.

- Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że konstytucja jest i wciąż obowiązuje. Słowa z preambuły powinny być dla nich najlepszym drogowskazem - mówił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi podczas spotkania w Gimnazjum nr 1, gdzie dziś (09.11) powieszona została pierwsza preambuła. 

Wiceprezydent zapewniał też, że w najbliższym czasie dokument będzie można przeczytać w każdej łódzkiej placówce oświatowej od przedszkola po szkoły średnie, ale także w pozaszkolnych placówkach edukacyjnych, na przykład świetlicach czy bibliotekach. 

Pod koniec października o zainspirowaniu się akcją Biedronia poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która osobiście zawiesiła dokument w pierwszej placówce. 

-  Zachęcam do analizy tego ważnego aktu demokracji i kondycji naszego społeczeństwa. Mówmy o Konstytucji, przestrzegajmy jej wartości. Niech to będzie nasz kompas w tych trudnych czasach - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

Z podobna inicjatywą wyszli krakowscy radni PO oraz Przyjaznego Krakowa, jednak pojawiły się zgrzyty. Okazuje się, że pomysł nie spodobał się miejskim radnym Prawa i Sprawiedliwości. 

W październiku podobnie sytuacja wyglądała w Lublinie. Jednak tam ostatecznie miejscy radni przyjęli uchwałę ws. preambuły w każdej szkole. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (2)

  • ..., 2017-11-09 17:51:45

    Dobrze wiedzieć co może się stać jak "ruchy oddolne" będą kręcić w konstytucji... wpolityce.pl/polityka/366158-dramat-w-wielkiej-brytanii-para-gejow-adoptowala-18-miesieczna-dziewczynke-dwa-tygodnie-pozniej-zostala-smiertelnie-pobita
  • obywatel miasta, 2017-11-09 14:42:05

    Do "postępowców" - Konstytucja RP wyraźnie mówi o organizacjach wywrotowych "Art. 13. Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, któ...rych program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa." oraz o małżeństwie "Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej." Niestety ruchy "oddolne obrony Konstytucji" nie mają oparcia w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, wręcz przeciwnie.  rozwiń