PARTNER PORTALU
  • BGK

Służby weterynaryjne i wojsko będą szukać martwych dzików na Mazowszu

  • PAP/AH    28 listopada 2017 - 12:06
Służby weterynaryjne i wojsko będą szukać martwych dzików na Mazowszu
fot. Pixabay

Od środy służby weterynaryjne, leśnicy i wojsko na terenie powiatów legionowskiego i wołomińskiego będą poszukiwać padłych dzików - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody mazowieckiego. Działania mają zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa ASF.
• W ubiegłym tygodniu poinformowano, że afrykański pomór świń (ASF) przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.

• Działania służb i wojska mają charakter profilaktyczny.

• Ich celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF na terenie województwa mazowieckiego.

Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz wyjaśniła, że kontrola obszarów leśnych i poszukiwanie padłych dzików potrwają do 5 grudnia. Dodała, że nie chodzi o odstrzał tych zwierząt.

- Działania służb i wojska mają charakter profilaktyczny, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF na terenie województwa mazowieckiego. Mieszkańców prosimy o zrozumienie i zachowanie ostrożności oraz niewstrzymywanie pracy służb" - zaapelowała.

W skład zespołów poszukujących martwych dzików wejdą m.in. przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych oraz żołnierze Wojska Polskiego. Akcją ze strony wojska będzie dowodzić Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Znalezienie padłego dzika zakażonego wirusem ASF przyczynia się do zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa do własnego gospodarstwa poprzez eliminację zakażonych padłych dzików ze środowiska - poinformowała Filipowicz. Zaznaczyła, że wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

W połowie ubiegłego tygodnia służby weterynaryjne poinformowały, że afrykański pomór świń (ASF) przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy. Wirusa wykryto u czterech padłych dzików znalezionych w Laskach, w gminie Izabelin.

We wtorek z kolei Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w gospodarstwie w gminie Włodawa (Lubelskie) wykryto kolejne, 104. już ognisko ASF u świń.

Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Od tamtego czasu ASF u świń ujawniono w 104 ogniskach, w tym roku - w 81. Stwierdzono też ponad 640 przypadków chorych na ASF dzików. Dotychczasowe ogniska tej choroby wykryte zostały w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

ASF, chociaż niegroźny dla ludzi, przynosi znaczne straty gospodarcze zarówno w produkcji trzody chlewnej, jak i sprzedaży wyrobów z mięsa wieprzowego. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.