PARTNER PORTALU
 • BGK

Smart city, growth i mobility oraz inteligentne bezpieczeństwo: Uległy czy nie - jaki powinien być samorząd wobec mieszkańców?

 • Michał Nowak    24 maja 2016 - 00:01
Smart city, growth i mobility oraz inteligentne bezpieczeństwo: Uległy czy nie - jaki powinien być samorząd wobec mieszkańców?
Inteligentne zarządzanie miastem to nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie (fot. pixabay)

• Zarządzanie współczesnym miastem to nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie, ale przede wszystkim dialog samorządu ze społeczeństwem.
• Inteligentne miasto nie jest możliwe, jeśli w pierwszej kolejności nie postawi się na jego inteligentny rozwój.
• Skuteczne zarządzanie komunikacją i nacisk na bezpieczeństwo – to bardzo ważne elementy.
Czym jest współczesne miasto i jak należy mądrze nim zarządzać? Specjaliści wskazują, że na inteligentne miasto składa się znacznie więcej czynników niż tylko wprowadzanie nowoczesnych technologii.

Jak podkreśla Pete Kercher – członek i założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności oraz ambasador Design for All Europe – istotą inteligentnego zarządzania jest dialog z mieszkańcami, których nie można postrzegać w prostej kategorii użytkowników miasta. Jak dodaje, samorząd musi zrozumieć, czego mieszkańcy chcą naprawdę, nie może mu się tylko wydawać, że wie, czego potrzebują. Kercher w swoim podejściu nie jest też odosobniony.

– Jeśli świadomość i partnerstwo są po obu stronach, to osiągniemy dobry efekt – zgodnie przyznaje Krzysztof Kupczyk, dyrektor ds. Infrastruktury Energetycznej w FBSerwis. – Samorządy muszą efektywnie decydować o rozwiązaniach dla swoich miast, wskazując te, które odpowiadają potrzebom mieszkańców. Muszą mieć też świadomość, że po latach mieszkańcy będą chcieli rozwijać technologie miejskie, więc wprowadzając nowe technologie muszą wybrać odpowiednich dostawców, aby te systemy były dla nich otwarte, podatne na modyfikacje   – dodaje.

– Dyskusja musi być obustronna, musimy wiedzieć, o czym dyskutują mieszkańcy. Służą temu na przykład centra kontaktów z mieszkańcami. Ważne też, jak mieszkaniec jest traktowany przez administrację. Musi być traktowany jako partner, a nie petent – mówi Wojciech Życzyński, dyrektor sprzedaży do sektora publicznego w firmie Microsoft.

Dialog ważny, ale musi być też konsekwencja

Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, zwraca jednak uwagę, że każdy kij ma dwa końce. – Istotą współczesnego społeczeństwa są dialog i komunikowanie się, to jasne – tłumaczy samorządowiec. – Ale są też kwestie o działaniu kryzysowym i wtedy nie ma czasu na komunikowanie się. Często zdarzają się decyzje kontrowersyjne, kiedy trzeba wyważyć ryzyko i narzucić pewne rozwiązania. Taka też jest istota sprawowania władzy – mówi Sobula.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • cedzisłów, 2016-06-03 14:20:04

  Do EWA: Popieram Cię w całej rozciągłości i polecam przeczytanie Twojego komentarza przez wszystkich samorządowców w Polsce.
 • EWA, 2016-06-02 17:41:26

  samorzad musi byc sprawiedliwy, musi trzymac sie praw stanowionych i faktow! kolesiostwo powinno byc zapomniane - samorzad nie powinien stanowic prawa - samorzad powinien ustanowione prawa wykonywac - KROPKA! - wykonywac! samorzad nie moze byc polityka i prawem w WYKONAWCA stanowionego prawa ...! KROPKA!!!!!  rozwiń