PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog w Krakowie: Władze miasta zalecają nie opuszczać domu

  • MN    23 listopada 2017 - 16:55
Smog w Krakowie: Władze miasta zalecają nie opuszczać domu
Kraków znowu tonie w smogu. (fot. Shutterstock)

Smog w Krakowie powraca. Władze miasta zalecają unikać długiego przebywania w otwartej przestrzeni i uprawiania czynności związanych z fizycznym wysiłkiem.
• Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny).

• Prezydent Krakowa apeluje o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń.

Władze Krakowa zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Na stronie urzędu miasta opublikowano komunikat, aby osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza podjęły szczególnie środki ostrożności. Chodzi o dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, osoby chore na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Władze miasta zalecają unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, a także ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Problem zanieczyszczenia powietrza występuje nie tylko w Krakowie. Smog powrócił w obecnym sezonie grzewczym niemal w całej Polsce. Obrazuje to mapa przygotowana przez Europejską Agencję Środowiska (EEA).

Mapa została przygotowana w okolicach połowy listopada. Brunatne punkty pokazują te miejsca, w których jakość powietrza jest najgorsza.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bobo, 2017-11-30 15:29:39

    Takie "władze" powinno się wykopać na zbity pysk !