PARTNER PORTALU
  • BGK

SN: niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku jak niesłuszne aresztowanie

  • MIW    12 stycznia 2018 - 09:51
SN: niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku jak niesłuszne aresztowanie
SN dostrzegł podobieństwo niesłusznego tymczasowego aresztowania i niesłusznego umieszczenia w ośrodku dla nieletnich (fot. ilustracyjne: http://leszcze.sdn.gov.pl)

Podstawę prawną zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku dla nieletnich stanowią przepisy Kodeksu cywilnego – tak orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Uchwałę taką podjęto w odpowiedzi na pytanie prawne przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Warszawie.
W swym wystąpieniu WSA w Warszawie pytał, czy wobec braku stosownej regulacji w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich podstawę do zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku dla nieletnich może stanowić art. 552 § 4 Kodeksu Postępowania Karnego odpowiednio stosowany przez sąd cywilny.

 

Jak wskazał WSA zgodnie z art. 552 § 4 k.p.k. odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę przysługuje każdemu podsądnemu w wypadku „niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania”, natomiast ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich nie zawiera przepisów regulujących tę kwestię ani odesłania do kodeksu postępowania karnego. Podkreślił, że w obu przypadkach dochodzi do naruszenia wolności człowieka, zagwarantowanej przez Konstytucję także wobec osoby nieletniej (art. 41 ust. 5).

Odnosząc się do tej kwestii SN dostrzegł podobieństwo niesłusznego tymczasowego aresztowania i niesłusznego umieszczenia w ośrodku dla nieletnich.

Wskazał, że art. 552 § 4 k.p.k., jest uznawany za zgodny z art. 77 ust. 1 Konstytucji, według którego każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. Zwrócił ponadto uwagę, że ta regulacja harmonizuje także z art. 5 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Dlatego jest zapewniony odpowiedni standard ochrony.

Sąd Najwyższy stwierdził, że przepisy kodeksu cywilnego, które są właściwe w kwestiach zadośćuczynienia, zapewnią taką samą ochronę, jeśli będą interpretowane w zgodzie z Konstytucją i wskazaną Konwencją.

Czytaj: Polityka społeczna i rodzinna. Co nowego w 2018 roku?

W myśl wykładni SN podstawę prawną zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku dla nieletnich stanowią przepisy Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wydaniem niezgodnego z prawem prawomocnego orzeczenia, interpretowane w zgodzie z Konstytucją i Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.