PARTNER PORTALU
 • BGK

Sondaż. Czy Rafał Trzaskowski ma szansę na prezydenturę?

 • pt    3 listopada 2017 - 13:51
Sondaż. Czy Rafał Trzaskowski ma szansę na prezydenturę?
Rafał Trzaskowski kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy zwyciężyłby w I i II turze - wynika z sondażu IBRiS (fot.platforma.org)

Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej, na prezydenta Warszawy zwyciężyłby w I i II turze - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Stałoby się tak, gdyby jego kontrkandydatami byli Patryk Jaki lub Stanisław Karczewski, a wybory odbyły się w listopadzie.
• Opublikowano wyniki pierwszego sondażu po ogłoszeniu przez PO, że jej kandydatem na prezydenta Warszawy będzie Rafał Trzaskowski.

• Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oświadczył, że chciałby żeby Rafał Trzaskowski był kandydatem całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta Warszawy.

• Takie deklaracje na pewno nie ułatwiają rozmów koalicyjnych - skomentował decyzję Schetyny lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Walcząc z Jakim lub Karczewskim Trzaskowski w pierwszej turze w obu przypadkach zdobyłby ok. 35 proc. głosów. Jeśli przeszedłby do drugiej tury wraz z Patrykiem Jakim, zdobyłby 52,6 proc. głosów. Patryk Jaki mógłby liczyć na poparcie 34,8 proc. wyborców.

Gdyby Trzaskowski trafiłby do drugiej tury ze Stanisławem Karczewskim, uzyskałby 51,6 proc. poparcia. Karczewski według sondażu zdobyłby 32,4 proc. głosów.

W sondażu Radia Zet zbadano także poparcie dla innych polityków. Jak się okazuje, w tej chwili szans na zwycięstwo nie mieliby Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska), wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), lider partii Razem Adrian Zandberg i Paweł Rabiej (Nowoczesna).

Sondaż został przeprowadzony 2 listopada na próbie 1100 osób. Wybory samorządowe odbędą się jesienią przyszłego roku.

Rafał Trzaskowski pytany czy jego kandydatura wychodzi na złość PiS, czy Nowoczesnej, podkreślił, że chce walczyć z PiS, a nie z Nowoczesną. "Nikt w PO nie walczy z Nowoczesną, a na pewno nie ja" - oświadczył.

Dopytywany po co w takim razie jego kandydatura powiedział, że Nowoczesna ma swojego kandydata na prezydenta Warszawy. "A po drugie ile można stać z opuszczonymi rękami jak z lewej i prawej (strony) pojawiają się ciosy" - zaznaczył poseł.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oświadczył w czwartek, że chciałby żeby Rafał Trzaskowski był kandydatem PO i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy. Wcześniej Nowoczesna zapowiedziała, że jej kandydatem na to stanowisko będzie członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Paweł Rabiej.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru odnosząc się do decyzji Schetyny podkreślił w portalu Onet.pl: "Takie deklaracje na pewno nie ułatwiają rozmów koalicyjnych. Uważamy, że optymalnym kandydatem powinien być ktoś, kto nie ma powiązań z tym, co się działo w Warszawie, z reprywatyzacją, z (prezydent stolicy) Hanną Gronkiewicz-Waltz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • POtomkowie przybyłych z M, 2017-11-03 18:58:42

  Państwo ch... d... i kamieni kupy - chociaż jak to powiedział szczerze minister spraw wewnętrznych - było teoretyczne = to nadal ma swoich fanów - szczególnie w Warszawie... Jeśliby chciano usunąć Mauzoleum Lenina z Moskwy - kto wie czy Warszawa nie zgłosiłaby chęci jego przyjęcia do Pałacu Kultury......  rozwiń
 • stach, 2017-11-03 16:49:27

  Sondaż przeprowadzono chyba podczas konwencji PO... I akurat w przypadku obu kandydatów zjednoczonej prawicy te +-33% to głosy jeszcze części normalnych ludzi w obozie Trzaskowskiego, którzy chcą uciec z tonącej łajby, bo nie wierzę, by ktoś rozumny w Polsce głosował jeszcze na peło :D ...  rozwiń
 • Zbigniew, 2017-11-03 16:03:05

  Jak ludzie zagłosują na pana Trzaskowskiego to będzie znaczyło,że nie są mądrzejsi od karpi premiera Millera. I tyle!!!!