PARTNER PORTALU
  • BGK

Sondaż prezydencki dla Gdańska. Paweł Adamowicz czy Jarosław Wałęsa?  

  • pt    24 listopada 2017 - 13:53
Sondaż prezydencki dla Gdańska. Paweł Adamowicz czy Jarosław Wałęsa?   
Platforma Obywatelska nie podjęła jeszcze decyzji na kogo postawi w Gdańsku w przyszłorocznych wyborach. Jednym z kandydatów jest Paweł Adamowicz (fot.mat.prasowe)

26 procent poparcia dla Pawła Adamowicza, 24 proc. dla Jarosława Wałęsy. Trzeci rezultat - 21 proc. - osiągnąłby Kacper Płażyński jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości - wynika z  ogólnopolskiego sondażu.
• Sondaż na razie uwzględnia potencjalnych kandydatów.

• Platforma Obywatelska nadal nie zdecydowała, kto będzie jej kandydatem w stolicy Pomorza.

• Według ostatnich medialnych plotek PiS mógłby się zdecydować na kandydaturę Kazimierza Smolińskiego.

 

Oprócz Pawła  Adamowicza, Jarosława Wałęsy i Kacpra Płażyńskiego respondenci są gotowi głosować na Jolantę Banach z komitetu Lepszy Gdańsk (6 proc.) i poseł Ewę Lieder z .Nowoczesnej (6 (proc.) – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Wyborczej" i Radia TOK FM

Aż 12 procent pytanych stwierdziło, że nie wie, na kogo zagłosują Odpowiedzi odmówiło 4 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-19 listopada na reprezentatywnej próbie mieszkańców Gdańska. Ankieterzy firmy Kantar zadzwonili na telefony stacjonarne i komórkowe (tzw. mix) 803 gdańszczan i gdańszczanek.

Z sondażu wyraźnie widać, że w Gdańsku elektorat opozycji dzieli się na zwolenników prezydenta Pawła Adamowicza (26 proc.) i Jarosława Wałęsy (24 proc.).

W drugiej turze głosy zwolenników obu kandydatów mogą się jednak zsumować, co może wystarczyć do pokonania kandydata PiS.

Na razie jednak Platforma Obywatelska nie podjęła jeszcze decyzji, na kogo postawi w Gdańsku w przyszłorocznych wyborach.

Wymieniane są  trzy nazwiska: Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa i poseł Agnieszka Pomaska.

-  Jak sądzę, Paweł Adamowicz z poparciem Platformy miałby blisko 50 proc. głosów. Widać, że ma szerszy elektorat niż Platforma, co jest kluczowe dla wygrania wyborów w Gdańsku – ocenił prezydent Sopotu Jacek Karnowski dla "Gazety Wyborczej".

Kto powalczy o Gdańsk

Do tej pory zgłoszony został tylko jeden oficjalny kandydat na prezydenta Gdańska. Jest nim Ewa Lieder z Nowoczesnej.

W PiS na liście potencjalnych kandydatów pojawił się ostatnio wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. Ewa Lieder reprezentująca wówczas ruch społeczny "Gdańsk Obywatelski" zajęła trzecie miejsce z poparciem ponad 12 proc. głosujących, za prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem (46 proc.) i Andrzejem Jaworskim z Prawa i Sprawiedliwości (nieco ponad 26 proc.).

"Kandydaturę Ewy Lieder zgłosiliśmy w marcu, ale jeszcze na ostatniej naszej konwencji regionalnej w październiku posłanka zadeklarowała ponownie chęć kandydowania. Ma ona poparcie przewodniczącego partii Ryszarda Petru, struktury regionalne również ją popierają" - powiedział sekretarz Regionu Pomorskiego Nowoczesnej Dominik Kwiatkowski.

Wyjaśnił, że zgłoszenie Lieder nie wyklucza jednak możliwości ewentualnych negocjacji między przedstawicielami zjednoczonej opozycji na temat wyłonienia wspólnego kandydata na prezydenta Gdańska.

 - Spodziewam się, że Platforma Obywatelska ogłosi w niedługim czasie swojego kandydata, bo na razie są tylko doniesienia medialne; zobaczymy też, jak do propozycji PO odniosą się np. PSL i ruchy miejskie i wtedy będziemy wiedzieli, z czym mamy usiąść do stołu" - dodał.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.