PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot: Policja chce, by lokale w mieście były czynne do godz. 3 w nocy

  • PAP/EM    21 lutego 2017 - 13:18
Sopot: Policja chce, by lokale w mieście były czynne do godz. 3 w nocy
Zdaniem policji pozytywny wpływ na wzrost bezpieczeństwa w centrum Sopotu będzie miało właśnie zamykanie lokali o godz. 3 (fot. pixabay)

• Sopocka policja wystąpiła do samorządu z wnioskiem o ograniczenie czasu działania lokali rozrywkowych do godziny 3.
• Według funkcjonariuszy poprawi to bezpieczeństwo w centrum miasta. Prezydent Sopotu zapowiedział, że projekt będzie przedstawiony Radzie Miasta.
Dziś sopockie lokale mogą działać do godz. 5. Taką zasadę wprowadzono uchwałą Rady Miasta w 2007 r.

Oficer prasowa Komendy Miejski Policji w Sopocie asp. Karina Kamińska poinformowała, że szef tej jednostki złożył u prezydenta miasta wniosek, w którym prosi o rozważenie wniesienia pod obrady Rady Miasta Sopotu uchwały umożliwiającej ograniczenie czasu działalności lokali rozrywkowych do godziny 3 w nocy. Zdaniem policji pozytywny wpływ na wzrost bezpieczeństwa w centrum Sopotu będzie miało właśnie zamykanie lokali o godz. 3. "Z analiz 29 przestępstw oraz 876 interwencji wynika, że eskalacja negatywnych zachowań następuje w późnych godzinach nocnych, tj. pomiędzy godziną 4 a 5" - poinformowała Kamińska.

Jak zaznaczyła Kamińska, decyzję o skierowaniu wniosku w tej sprawie "zdeterminowały przede wszystkim oczekiwania mieszkańców" zgłaszane policjantom podczas konsultacji społecznych. Oficer prasowa wyjaśniał, że w czasie tych spotkań większość uwag sopocian dotyczyła zakłóceń porządku poprzez awantury i chuligańskie ekscesy, zaśmiecanie, spożywanie alkoholu - szczególnie przy głównym bulwarze miasta - ul. Bohaterów Monte Cassino - oraz zakłócanie nocnego spoczynku.

Kamińska wyjaśniła, że problem ten potwierdzają również policyjne statystyki. "W 2016 roku przy ul. Bohaterów Monte Cassino policjanci byli wzywani do 876 interwencji, w tym 276 interwencji miało miejsce w piątek i sobotę, a 180 z nich funkcjonariusze przeprowadzali w obrębie lokali rozrywkowych" - poinformowała oficer prasowa. Dodała, że w ubiegłym roku policjanci pracowali też nad 29 poważniejszymi zdarzeniami, do których doszło na tym sopockim deptaku, gdzie zlokalizowanych jest wiele lokali. Wśród tych zdarzeń znalazło się osiem pobić, szesnaście uszkodzeń ciała, trzy bójki, dwa rozboje oraz zabójstwo.

We wtorek do wniosku policji odniósł się prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Przyznał on, że "statystyki zdarzeń w godzinach 4-5 rano są zatrważające". Poinformował, że wniosek policji "skieruje do Rady Miasta, by został poddany stosownym konsultacjom i był dalej procedowany".

Z kolei Marcin Stefański, sopocki radny i przewodniczący miejskiej komisji bezpieczeństwa, powiedział, że wniosek policji będzie wstępnie omawiany w przyszłą środę, na który to dzień zaplanowano nadzwyczajne po siedzenie komisji. Dodał, że na spotkanie zaproszeni zostaną przedstawiciele odpowiednich komórek sopockiego magistratu, wszystkich służb porządkowych oraz właściciele sopockich lokali. Stefański przypomniał, że posiedzenia komisji są otwarte dla wszystkich, więc mogą brać w nich udział także wszystkie inne zainteresowane osoby.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.