PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot, proces prezydenta przeciw byłym dziennikarzom: Sąd odroczył publikację wyroku

  • PAP/AT    3 lutego 2016 - 15:59
Sopot, proces prezydenta przeciw byłym dziennikarzom: Sąd odroczył publikację wyroku
Przeciętna miesięczna emerytura z ZUS w 2014 r. wyniosła 2 043,11 zł (fot.pixabay.com)

Na 17 lutego Sąd Okręgowy w Gdańsku odroczył publikację wyroku w procesie o ochronę dóbr osobistych z powództwa prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego przeciwko byłemu redaktorowi naczelnemu "Rzeczpospolitej" Pawłowi Lisickiemu i byłemu dziennikarzowi tej gazety.
Wyrok w tej sprawie miał zostać ogłoszony w środę 3 lutego.

Sędzia Urszula Malak postanowiła jednak odroczyć ogłoszenie wyroku do dnia 17 lutego, uzasadniając to "obszernością materiału" zgromadzonego w sprawie.

Karnowski pozwał b. redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" oraz b. dziennikarza tej gazety Piotra Kubiaka za cykl kilkudziesięciu artykułów o tzw. aferze sopockiej; dziennik ujawnił tę sprawę w lipcu 2008 r.

Prezydent Sopotu żąda od Lisickiego i Kubiaka przeprosin oraz zapłaty po 250 tys. zł zadośćuczynienia.

Podczas procesu Karnowski przekonywał m.in., powołując się na wycenę autorstwa jednej z firm zajmujących się monitoringiem mediów, że aby odwrócić negatywne skutki, jakie przyniosły jego wizerunkowi publikacje "Rz", trzeba by wydać dwa miliony złotych.

Czytaj też: Jacek Karnowski uniewinniony ws. afery łapówkowej

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zajmowała się śledztwem ws. Karnowskiego od lipca 2008 r. Śledczy oskarżyli go o osiem czynów, w tym siedem natury korupcyjnej. Według nich Karnowski miał m.in. przyjmować darmowe naprawy samochodów i prace budowlane od sopockich przedsiębiorców.

Najpoważniejszy zarzut związany był z zawiadomieniem złożonym przez przedsiębiorcę Sławomira Julkego, który twierdził, że Karnowski zażądał od niego łapówki w postaci dwóch mieszkań w zamian za przychylność urzędników ws. planowanej przez Julkego przebudowy strychu w sopockiej kamienicy.

Prokuratura trzykrotnie kierowała do Sądu Rejonowego w Sopocie akt oskarżenia w tej sprawie. Dwukrotnie sąd zwracał prokuraturze akta do uzupełnienia o dodatkowe opinie, a w jednym przypadku sąd zdecydował także o umorzeniu niektórych zarzutów. Część wątków umorzyła też sama prokuratura apelacyjna. Z kolei wątek dotyczący oskarżeń Julkego, został umorzony przez prokuraturę w Szczecinie.

W trzecim - zakończonym w październiku 2015 r. procesie w tej sprawie - Sąd Rejonowy w Sopocie zajmował się trzema ostatnimi zarzutami, z których dwa miały naturę korupcyjną. Sąd uniewinnił Karnowskiego od obu zarzutów korupcyjnych.

Uznał go jednak winnym poświadczenia nieprawdy w oświadczeniu związanym z przetargiem na auta dla Urzędu Miejskiego w Sopocie. Sąd uznał, że czyn ten cechował się znikomą szkodliwością społeczną i postępowanie w tym zakresie zostało warunkowo umorzone na rok. Wyrok nie jest prawomocny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.