PARTNER PORTALU
  • BGK

Społeczeństwo obywatelskie w Polsce jest niewystarczające? Tak sądzi prezydent

  • PAP/AH    11 października 2017 - 17:53
Społeczeństwo obywatelskie w Polsce jest niewystarczające? Tak sądzi prezydent
Fot. KPRP/Andrzej Hrechorowicz

Samorządność polega na tym, aby ludzie w jak największym stopniu byli włączeni w funkcjonowanie samorządu terytorialnego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Według niego budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce jest niewystarczające.
W środę prezydent wziął udział w konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie".

Podczas debaty wyliczał pytania dot. funkcjonowania samorządu terytorialnego, m.in. czy nadzór nad samorządami powinien być sprawowany przez organy administracji rządowej w sposób bezpośredni, czy też powinien być realizowany za pośrednictwem sądownictwa administracyjnego.

Prezydent pytał także o to, co zrobić, żeby mieszkańcy bardziej interesowali się sprawami lokalnymi i co uczynić, aby rozwój w regionach był realizowany w sposób proporcjonalny i zrównoważony.

- Patrząc z punktu widzenia prezydenta RP, który odpowiada m.in. za niepodzielność terytorium Rzeczypospolitej - co zrobić, aby (...) nie dochodziło patologicznej regionalizacji kraju, tylko żeby była to regionalizacja, która jest z korzyścią dla ustroju gospodarczego i politycznego, a przede wszystkim z korzyścią dla budowy jednolitego społeczeństwa, które jest absolutnym motorem prawidłowego rozwoju kraju - mówił. - To są zasadnicze pytania - dodał prezydent.

Andrzej Duda wskazywał, że istota samorządu terytorialnego składa się z dwóch elementów: obszaru terytorialnego i jego mieszkańców. - Istota zatem samorządności polega na tym, aby ci ludzie w jak największym stopniu byli w funkcjonowanie samorządu terytorialnego włączeni. To jest dla mnie samorządność - stwierdził.

Duda wskazywał, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego jest dla niego "niezwykle ważnym elementem działalności samorządu terytorialnego".

- Czy w naszym kraju to jest wystarczające? Obawiam się, że nie - ocenił prezydent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.