PARTNER PORTALU
  • BGK

Społeczne grafiki na elewacji częstochowskiego MOPS

  • PAP/JS    2 czerwca 2017 - 19:59
Społeczne grafiki na elewacji częstochowskiego MOPS
Grafiki obrazują cztery z wielu obszarów objętych pomocą społeczną: bezdomność, biedę, bezrobocie i niepełnosprawność. (fot. czestochowa.pl)

Bieda, bezrobocie, niepełnosprawność, bezdomność – to tematy czterech grafik ściennych, które pojawiły się właśnie na elewacji budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Mają skłaniać do refleksji i kształtować wrażliwość opinii publicznej.
Prezentację odsłonięto w piątek (2 czerwca). "Te grafiki mają skłaniać do refleksji i przypominać, że szacunek, zrozumienie, czy empatia należą się każdemu, niezależnie od statusu majątkowego czy życiowej sytuacji. Chcielibyśmy zachęcić częstochowian do społecznej dyskusji w tym obszarze" - powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Grafiki obrazują cztery z wielu obszarów objętych pomocą społeczną: bezdomność, biedę, bezrobocie i niepełnosprawność. Prezentacja ma zwracać uwagę na to, że osoby o niższym statusie materialnym, zmagające się z różnego rodzaju życiowymi problemami, nierzadko doświadczają stygmatyzacji i dyskryminacji. Bywają też oceniane są w sposób negatywny, co wpływa na ich samoocenę, poczucie własnej wartości, czy wybór właściwej drogi życiowej.

Grafiki są jednym z elementów działań środowiskowych na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, realizowanych w ramach projektu pn. "Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ich autorem jest Janek Strączyński - streetworker, który pomaga osobom borykającym się z bezdomnością, biedą, bezrobociem i niepełnosprawnością. Jednym z podstawowych celów streetworkingu jest aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz osób zmagających się z wykluczeniem społecznym. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.